Partnerzy portalu
Gastronomia ma pod górkę. Polski Ład, pandemia, drożyzna nie pomagają Jacek Czauderna, prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej/ Fot. Facebook

Gastronomia ma pod górkę. Polski Ład, pandemia, drożyzna nie pomagają

Autor: MB Data: 27 lutego 2022 22:17

- Perspektywy powrotu do stabilizacji w sytuacji galopującej inflacji i zamieszek wojennych w Ukrainie są bardzo słabe - alarmuje Jacek Czauderna, prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej, restaurator i przedsiębiorca.

Polski Ład a polska gastronomia. 

- Polski Ład komplikuje jeszcze bardziej prowadzenie działalności gospodarczej w naszym kraju przez przedsiębiorców, także gastronomicznych. Nowy dodatkowy 9% "podatek zdrowotny", bo tak można tylko interpretować te obciążenia, ma być także płacony od wartości remanentu, bo pomysłodawcy pominęli ten wątek w przygotowywaniu regulacji podatkowych polskiego ładu. Zrobił się polski bałagan, który w naliczaniu wynagrodzeń pracowników i składek od tych wynagrodzeń jest niezrozumiały dla księgowych, urzędników pracujących w urzędach skarbowych, o samych przedsiębiorcach nie wspomnę. Polski Ład buduje i umacnia imperium księgowych, nie ma już w Polsce chyba żadnej firmy, która nie ma księgowego własnego albo zewnętrznego biura rachunkowego - wskazuje Jacek Czaudrna.  

Jego zdaniem najwyższy czas na swoistego rodzaju inwentaryzację tych przepisów i uproszczenie procesów podatkowych.

- Jeżeli do ordynacji podatkowej na 2021 r. zostało napisanych  ponad 600 stron interpretacji do tych regulacji, to ordynacja podatkowa jest do niczego. Jak można do przepisów pisać księgi interpretacyjne, co ustawodawca miał na myśli i jak nowe przepisy stosować?

Polski Ład: Jak restauratorzy mają się przygotować do tych wszystkich zmian i ulg?

- To pytanie do księgowych i doradców podatkowych. Obecnie są reklamowane w mediach szkolenia, jaką spółkę założyć albo jak prawnie restrukturyzować swoją działalność gospodarczą w celu zapłacenia niższych podatków. To istne wariactwo, zabawa w kotka i myszkę - nieprzygotowany kompletnie gospodarczo rząd serwuje przepisy a my, przedsiębiorcy, szukamy luki, jak te przepisy ominąć, jakie nowe spółki zakładać. A powinniśmy przede wszystkim zająć się biznesem i rozwojem gospodarczym. Zajmujemy się analizami przepisów podatkowych na spotkaniach z księgowymi, 99% tych regulacji Polskiego Ładu jest niezrozumiała dla podatników. Tak dłużej nie może być. Dlatego restauratorzy, gastronomowie i dostawcy powinni się integrować w imię bezpiecznego prowadzenia naszych biznesów i zaprzestania przez rząd wypluwania takich bubli podatkowych w imię niby ładu i porządku. Efekt mamy odwrotny. Dlatego tylko zintegrowane działania i merytoryczny opór przed pogarszaniem sytuacji ekonomicznej naszych pracowników i naszych firm, wymuszanie zajęcia się sprawami gospodarczymi przez posłów przyniesie oczekiwane rezultaty. Dlatego 1 marca 2022 r. w Warszawie organizujemy Okrągły Stół Polskiej Przedsiębiorczości. Zaczynamy nasze spotkanie o 12.00 w Restauracji Avangarda przy ul. Czackiego 3/5 w Warszawie (budynek NOT-u). Zapraszamy na to spotkanie liderów organizacji branży gastronomicznej i organizacji przedsiębiorców. Musimy przedstawić w trybie pilnym ważne sprawy dla nas przedsiębiorców i żądać zajęcia się przez rząd najważniejszymi sprawami gospodarczymi, które ustalimy w gronie sektora MŚP - małych i średnich oraz samozatrudnionych przedsiębiorców - informuje prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej.  

Celem spotkania 1 marca jest stworzenie 12 tez Normalnego Polskiego Ładu Gospodarczego dla przedsiębiorców z sektora MŚP. Serdecznie zapraszam wszystkich na to spotkanie - alarmuje Jacek Czauderna. 

Inflacja, drożyzna i zerowy VAT na żywność – jak te zjawiska wpłyną na sektor HoReCa?

Franczyza

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz