×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Gastronomia wśród sektorów, które najmocniej odczuwają wzrosty energii
Wzrost cen energii najważniejszym tematem stycznia wśród przedsiębiorców. / fot. PAP/Tomasz Gzell

Gastronomia wśród sektorów, które najmocniej odczuwają wzrosty energii

Autor: oprac. JS Data: 24 stycznia 2023 15:08

Przedsiębiorcy otwierają rachunki z przerażeniem. Nie wiedzą, czego się spodziewać. Wzrost cen energii najważniejszym tematem stycznia - mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Które firmy najmocniej odczuwają wzrosty energii?

W opinii przedsiębiorców zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie wzrost cen energii i ciepła to najpoważniejsze wyzwanie, z jakim przyjdzie im się mierzyć w roku 2023. Biuro Izby skontaktowało się z grupą kilkudziesięciu przedsiębiorców z całego regionu. W wielu firmach wzrosty cen przekraczają kilkaset procent. Najgorsza sytuacja jest w sektorze drzewnym, przemyśle oraz w sektorze MŚP, a konkretniej firmach usługowych i gastronomicznych.

– Zamrożenie cen energii delikatnie odsunęło w czasie widmo tragedii w wielu firmach. Nie zmienia to faktu, że wszyscy mierzą się z podwyżkami, a nie każda firma ma poduszkę finansową, która pozwoli jej na utrzymanie się na rynku. Najbardziej martwimy się o sektory energochłonne, które nie zabezpieczyły się na czas kryzysu – przyznaje Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Ceny energii dobijają

Kryzys energetyczny jest poważnie odczuwalny w firmach w województwie zachodniopomorskim. Najpoważniejsza sytuacja jest w największych i… najmniejszych firmach.

Od początku wybuchu wojny w Ukrainie wiadomo było, że niestety wzrost cen surowców jest nieunikniony. Wzrosty kosztów energii, prądu i paliwa jest najmocniej odczuwalny dla sektorów takich jak firmy drzewne, fabryki przemysłowe, hale magazynowe i logistyczne. Wielkie, wymagające ogrzania i energii przestrzenie – mówi Hanna Mojsiuk.

Na drugim biegunie znajdują się małe przedsiębiorstwa. Sklepy, firmy usługowe i restauracje. Firmy, które nie wyłączą kuchenek, nie wyłączą lodówek i nie mogą wysłać pracowników na pracę zdalną. Słyszymy o podwyżkach na poziomie nawet do 300%. W takim przypadku zamrożenie cen energii, które Rząd zaproponował kilka miesięcy temu jest nie tyle ratunkiem, co zawieszeniem egzekucji w czasie 

Przedsiębiorcy otwierają rachunki z kopertami z przerażeniem. Wielu wie, że od ich wysokości zależy ich przetrwanie. Sytuacja gastronomii jest niestety najlepszym dowodem na to, że funkcjonujemy w czasie kryzysu dotkliwego dla niektórych branż – dodaje.

Przedsiębiorcy szukają oszczędności

Przedsiębiorcy od roku szturmują firmy zajmujące się optymalizacją energetyczną, pompami ciepła, fotowoltaiką. Wszystko, by zniwelować koszty, zaoszczędzić jak najwięcej i zabezpieczyć się energetycznie. Takie inwestycje są jednak kosztochłonne i w czasie wielkiego zainteresowania energią odnawialną, trzeba poczekać na ich realizację.

Rachunki wzrosły ogromnej ilości przedsiębiorców. Nie da się w tym momencie mówić o statystykach, bo właściwie nie ma przedsiębiorcy, który powiedziałby, że problem go nie dotyczy. To jest kwestia skali działania i tego, czy firmy są odporne na wzrosty cen. Mamy informacje o dużej ilości upadłości firm w tym roku, a energetyka jest jednym z czynników generujących najwyższy koszt – mówi Jakub Manicki, prezes zarządu spółki Red Snake, ekspert ds. energetyki.

Wśród naszych klientów są huty szkła, firmy przemysłowe i wytwórcze czy nawet ośrodki wczasowe. Łączy je jedno: mówią nam, że mamy działać jak najszybciej i np. zakładać im panele fotowoltaiczne, bo jeszcze jeden taki kwartał wzrostu kosztów, a nie będzie już z czego dosypywać pieniędzy – dodaje Manicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz