Partnerzy portalu
Gastronomia zaskarży Skarb Państwa Polska gastronomia skarży Skarb Państwa/ fot. shutterstock

Gastronomia zaskarży Skarb Państwa

Autor: PAP Data: 29 stycznia 2021 08:37

31 marca do sądu trafi pozew zbiorowy gastronomii polskiej przeciw Skarbowi Państwa - poinformowała Izba Gospodarczej Gastronomii Polskiej (IGGP) po czwartkowej konferencji, na której minister zdrowia ogłosił przedłużenie do 14 lutego zamknięcia lokali gastronomicznych.

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że do 14 lutego dotychczasowe obostrzenia dot. restauracji, pubów, hoteli, stoków i innych obiektów sportowych pozostają bez zmian. Jak przypomniał, restauracje, tak jak dotychczas, mogą świadczyć usługi tylko na wynos, hotele pozostają zamknięte również dla osób w podróży służbowej - wyjątkiem są m.in. hotele pracownicze oraz te, w których zakwaterowani są medycy.

Rozczarowani czwartkową decyzją rządu przedstawiciele Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej (IGGP) poinformowali PAP, że złożą pozew zbiorowy przeciw Skarbowi Państwa. "1 lutego podpisujemy z kancelarią prawną umowę w tej sprawie, a 31 marca planujemy gotowy pozew złożyć w sądzie - powiedział PAP sekretarz generalny zarządu IGGP Sławomir Grzyb.

Wskazał, że restauratorzy liczyli, iż na walentynki (14 lutego) będą mogli się otworzyć, tymczasem nic z tego. "Może rządzący chcą wprowadzić nową datę święta zakochanych" - ironizuje Grzyb i dodaje, że takie przesuwanie lockdownu co dwa tygodnie, o kolejne dwa tygodnie, jest niepoważne i naraża wielu przedsiębiorców na pogłębianie strat.

Jak zaznaczył, plotki z kręgów rządowych o tym, że zamknięcie branży gastronomicznej może potrwać nawet do końca marca, krążą już od listopada.

"Ale skoro nie są to oficjalne informacje, wielu przedsiębiorców miało nadzieje, że otwarcie nastąpi szybciej. Gdyby od razu zostali uczciwie poinformowani o takim wariancie, to mogliby podjąć decyzje o zlikwidowaniu biznesu i przynajmniej nie popadaliby w długi, aby utrzymywać niefunkcjonujące lokale" - wskazał.

Według Grzyba, przedstawiciele rządu RP kontynuują zamknięcie lokali gastronomicznych, wykluczając z pomocy kilkanaście tysięcy z nich.

"Nie ma odważnego, żeby podać faktyczną skalę tych pominiętych i wykluczonych. Rząd ma te dane, ponieważ wie dokładnie, dzięki Sanepidowi, gdzie prowadzone są przez przedsiębiorców lokale gastronomiczne" - wskazał. Podkreślił przy tym, że kłamstwem jest, iż wszyscy przedsiębiorcy, którzy mają zamknięte przez rząd lokale gastronomiczne otrzymują pomoc.

Dodał ponadto, że resort rozwoju nie chce prowadzić z Izbą żadnych rozmów. "Nikt z nami nie konsultował np. nowych protokołów sanitarnych" - powiedział Grzyb.

Jak zaznaczył, już dawno wiceminister rozwoju Olga Semeniuk powiedziała, że są gotowe i uaktualnione protokoły sanitarne określające zasady bezpiecznego prowadzenia działalności w branżach, które miałyby zostać odmrożone. Jak wyjaśnił, branża gastronomiczna czeka na te protokoły od listopada ub.r.

W związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa, od 24 października 2020 r. lokale gastronomiczne mogą działać w opcji na wynos i dowóz. 

Franczyza

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

komentarze

 • chorwacja202@gmail.com

  Moim zdaniem, pozwy powinny być wysyłane pod konkretne nazwiska. JAKIE TO NAZWISKA , KAŻDY DOBRZE WIE I ZNA. NIECH NP.NIEDZIELSKI ODPOWIE OSOBISCIE, ZA ZŁO WYRZĄDZANE LUDZIOM.
 • Gość

  Brawo dzialajcie bo przydaloby sie juz otworzyc drzwi lokali -kolega po fachu
 • Jasiek

  Dobrze ze pozywają, tylko dlaczego skarb państwa? Ewentualne odszkodowania będę płacił Ja, Ty, nasze rodziny a my juz i tak wystarczająco dostalismy po kieszeni. To bledne koło. Pozwy powinny byc kierowane do konkretnych osób, do szumowskiegi, morawieckiego niech oni oddają kase ze swoich kieszeni, z tych szemranych, ustawionych przetargów, pozew kierujcie ad persona do Niedzielskiego, grzesiowskiegi, simona, dyrektorów sandepidow to oni niech sie skladaja na te odszkodowania bo tylko oni sa odpowiedzialni za to co się dzieje.
 • Jacek Czauderna

  Deklarację przystąpienia do pozwu zbiorowego można znaleźć na stronie www.IGGP.pl zakładka POZEW
 • Gość

  Jak można przyłączyć się do pozwu zbiorowego?