×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Glastonbury: po festiwalu groźny poziom narkotyków w rzece
Glastonbury: po festiwalu groźny dla przyrody poziom narkotyków w rzece/ fot. shutterstock

Glastonbury: po festiwalu groźny poziom narkotyków w rzece

Autor: PAP Data: 28 września 2021 16:03

Po festiwalu muzycznym w angielskim Glastonbury w przepływającej w pobliżu rzece wykryto duże stężenie narkotyków, zwłaszcza kokainy i ecstasy. Stanowi to zagrożenie dla lokalnego ekosystemu - wynika z opublikowanych badań brytyjskich naukowców.

Wyjaśniają oni, że ślady narkotyków przedostają się do rzeki w wyniku oddawania moczu w plenerze, co w czasie festiwalu jest dość powszechne, zamiast w zapewnianych przez organizatorów przenośnych toaletach.

Glastonbury: Po festiwalu wzrosło stężenie narkotyków w rzece

Badacze z Uniwersytetu w Bangor w Walii oraz z Centrum Biotechnologii Środowiskowej (CEB) przeanalizowali próbki wody z rzeki Whitelake, w pobliżu której odbywa się najbardziej znany festiwal muzyczny w Wielkiej Brytanii. Próbki zostały pobrane w 2019 r., gdy odbył się on po raz ostatni do tej pory - przed, w trakcie i po zakończeniu wydarzenia, zarówno z miejsc znajdujących się w górę, jak i w dół rzeki od terenu festiwalu.

Naukowcy stwierdzili, że stężenie ecstasy wzrosło czterokrotnie tydzień po festiwalu, co sugeruje długotrwałe uwalnianie się śladów narkotyków z miejsca imprezy. Odkryli również, że stężenie kokainy wzrosło do poziomu, o którym wiadomo, że negatywnie wpływa na cykl życia węgorza europejskiego, będącego gatunkiem chronionym.

Glastonbury: Narkotyki zakłócają życie ryb

 

"Naszym głównym zmartwieniem jest oddziaływanie na środowisko. Badanie wykazało, że narkotyki przedostają się do niego na poziomie wystarczająco wysokim, aby zakłócić cykl życia węgorza europejskiego, potencjalnie wykolejając wysiłki na rzecz ochrony tego zagrożonego gatunku" - powiedział dr Christian Dunn z Uniwersytetu w Bangor.

"Edukacja jest niezbędna w kwestiach środowiskowych - tak jak ludzie zostali uświadomieni o problemach związanych z zanieczyszczeniem plastikiem, a Glastonbury podjęło wielkie wysiłki, aby stać się wolne od plastiku, musimy również podnieść świadomość wokół narkotyków i odpadów farmaceutycznych. Jest to ukryte, niepokojąco słabo zbadane, ale potencjalnie niszczycielskie źródło zanieczyszczenia" - wskazał.

Festiwal w Glastonbury w południowo-zachodniej Anglii został w 2020 i 2021 r. odwołany z powodu pandemii koronawirusa. Podczas ostatniej dotychczas edycji uczestniczyły w nim 203 tys. osób.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz