×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Google ma zakaz reklamowania się Rosji
Google z zakazem reklamowania się Rosji /fot. shutterstock

Google ma zakaz reklamowania się Rosji

Autor: PAP Data: 07 kwietnia 2022 14:14

Rosyjski państwowy regulator mediów i internetu, Roskomnadzor, oskarżył YouTube o to, że "sieje dezinformację" w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dlatego urząd zakazał właścielowi serwisu, koncernowi Google, i jego platformom reklamowania się w Rosji.

Google z zakazem reklamowania się Rosji

Roskomnadzor poinformował, że YouTube stał się "jedną z czołowych platform siejących dezinformację na temat przebiegu specjalnej operacji militarnej (tj. inwazji Rosji) na terytorium Ukrainy, co dyskredytuje (rosyjskie) siły zbrojne i Federację Rosyjską".

Google został również oskarżony o cenzurowanie rosyjskich mediów państwowych, których kanały na YouTube'ie zostały zamknięte.

Poza nałożeniem na Google'a zakazu reklamy regulator zadecydował również, że wyszukiwarki rosyjskie będą musiały wyświetlać komunikat, że Google i jego platformy naruszają prawo obowiązujące w Rosji. Restrykcje mają obowiązywały tak długo, aż dostosuje się do przepisów rosyjskiego prawa.

Google nie skomentował sprawy.

Roskomnadzor zabiega o nałożenie na Google'a kary wysokości 8 mln rubli (ponad 91 tys. dol.) lub równowartości 20 proc. rocznych dochodów firmy w Rosji. Zarzuca YouTube'owi, że jest jedną z głównych platform zaangażowanych w "wojnę informacyjną" przeciw Rosji.

W marcu urząd ten ograniczył dostęp do serwisu Google News, oskarżając go o to, że umożliwia czytanie "fałszywych" informacji na temat rosyjskiej inwazji.

Roskomnadzor zablokował wcześniej portal BBC News, a rosyjski sąd uznał Meta Platforms INC., firmę-matkę Facebooka i Instagrama, za medium "ekstremistyczne" i zakazał działalności tych serwisów społecznościowych. Ograniczony został też dostęp do Twittera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz