Partnerzy portalu
Grecja i Hiszpania pierwsze przetestują certyfikat podróżny UE Hiszpania i Grecja jako jedne z pierwszych przetestują certyfikat podróżny UE/ fot. shutterstock

Grecja i Hiszpania pierwsze przetestują certyfikat podróżny UE

Autor: PAP Data: 30 maja 2021 10:45

Hiszpania weźmie udział w testach dotyczących funkcjonowania unijnego paszportu szczepionkowego. Wejście w życie tego dokumentu nastąpi w Hiszpanii już 7 czerwca. Podobną deklarację złożył premier Grecji Kiriakos Mitsotakis.

Premier Hiszpanii poinformował o konieczności szybkiego przystąpienia do prób z tzw. zielonym certyfikatem cyfrowym. Dokument ten potwierdza przyjęcie przez osobę szczepionek przeciwko Covid-19 i umożliwia swobodne podróżowanie.

Sanchez wskazał, że działania służące jak najszybszemu wdrożeniu w życie paszportów szczepionkowych są zarówno w interesie państw, jak również ich obywateli.

"To bardzo dobra wiadomość dla naszej branży turystycznej, ale nie tylko tej oferującej kierunki ze słońcem i plażą, a również oferty na obszarze interioru, która jest coraz liczniejsza i atrakcyjniejsza" - powiedział Pedro Sanchez.

Szef rządu wyraził też zadowolenie z nasilającego się w kraju rytmu szczepień. Zapewnił, że tzw. odporność grupowa pojawi się w Hiszpanii przed upływem lata.

Hiszpania i Grecja jako jedne z pierwszych przetestują certyfikat podróżny UE

Deklaracje Sancheza zbiegły się z ogłoszeniem przez władze Wysp Kanaryjskich odstąpienia przez tę wspólnotę autonomiczną od wymogu przedstawiania przez przybywające tam osoby testów PCR. Po dotarciu na ten archipelag mają oni jedynie zaprezentować dokument potwierdzający poddanie się szczepieniom lub potwierdzenie przebycia Covid-19.

Również Grecja opowiada się za natychmiastowym uruchomieniem paszportów szczepionkowych przed 1 lipca. Dzień ten, jak zaplanowano w Brukseli ma zainaugurować te dokumenty na terenie wszystkich państw UE.

Swobodne przemieszczanie się podróżnych, bez konieczności wykonywania testów i przechodzenia kwarantanny, ma odbywać się na podstawie certyfikatu elektronicznego, który będzie można przechowywać w smartfonie lub w wersji papierowego dokumentu. Ostateczną formę paszportu szczepionkowego ma w najbliższych dniach określić każde z państw członkowskich UE.

"Obowiązywanie tego dokumentu w Grecji rozpocznie się przed 1 lipca. To bardzo proste rozwiązanie (…) pozwoli przyjmować podróżnych bez nakładania na nich dodatkowych restrykcji" - powiedział podczas piątkowej prezentacji w Atenach programu paszportów szczepionkowych grecki premier Kiriakos Mitsotakis.

 

Franczyza

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz