×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
IGGP: 50 tys. ludzi szuka pracy w gastronomii. Jednak nie za jałmużnę
Jacek Czauderna, prezes zarządu Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej/ fot. materiały prasowe

IGGP: 50 tys. ludzi szuka pracy w gastronomii. Jednak nie za jałmużnę

Autor: MB Data: 20 stycznia 2022 12:06

- Sektor HoReCa jest w potężnym kryzysie ekonomicznym. Po dwóch latach pandemii wiemy, że lockdowny w gastronomii nie są skutecznym narzędziem do walki z nią - mówił w ramach wysłuchania publicznego ws. 1846 Jacek Czauderna, prezes zarządu Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej.

Wysłuchanie publiczne ws. 1846. "Edukujmy, a nie przymuszajmy". Apel IGGP

W trakcie posiedzenia wypowiedzieli się m.in. przedstawiciele Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej. Jacek Czauderna zwrócił uwagę, że branże gastronomiczna, hotelarska i turystyczna (HoGaTur) stanowią najbardziej poszkodowane pandemicznymi restrykcjami segmenty gospodarki.

Jacek Czauderna przypomniał, że 200 tys. ludzi straciło pracę, 20 tys. lokali zbankrutowało albo zostało zmuszone do przebranżowienia się. – Pensje w branży są najniższe w sektorze – 4.300 brutto. Równocześnie 50 tys. ludzi szuka pracy w gastronomii, ale nie za jałmużnę – mówił Jacek Czauderna.

Branża jest w potężnym kryzysie ekonomicznym. Wiecie już chyba panowie posłowie, że po dwóch latach pandemii, że lockdowny w gastronomii nie są skutecznym narzędziem do walki z nią. Stosownym jest edukacja społeczna zamiast przymuszania. Teraz mamy do czynienia z projektem dyskryminacji pracowników, czyli traktowania niezaszczepionych jako gorszą grupę, a także przymuszania pracodawców, żeby co 48 godzin sprawdzali, czy pracownik ma aktualny test – mówił Jacek Czauderna.

- Dlaczego ustawodawca w projekcie 1846 posługuje się pracodawcami, przedsiębiorcami. Apeluję równocześnie do posłów o zajęcie się ustawami gospodarczymi. Złożyliśmy wniosek ustawy o 5 proc.  VAT na usługi gastronomiczne, w  tym napoje. Nie wprowadzajmy kolejnych ustawowych ograniczeń przychodów dla skarbu państwa, które nie są gwarantem do walki z emisją z COVID-19 - alarmował Czauderna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz