IGGP domaga się "wytycznych dla restauratorów" IGGP domaga się "wytycznych dla restauratorów"/ fot. unsplash.com

IGGP domaga się "wytycznych dla restauratorów"

Autor: MB; www.horecatrends.pl Data: 06 sierpnia 2021 08:32

Czwarta fala pandemii powoli staje się faktem. Czy gastronomia jest na nią gotowa? - Lepiej niż rząd - zapewnia Sławomir Grzyb, sekretarz generalny IGGP.

  • Czwarta fala pandemii w natarciu. Jak gastronomia szykuje się na jej nadejście.
  • W jakiej kondycji jest sektor, czy lato dało jej oddech?
  • Z jakimi wyzwaniami mierzy się obecnie gastronomia?

- Odrabianie strat, pokonywanie trudności z brakiem pracowników - to obecnie nasza codzienność. Oddech łapią tylko obiekty w miejscowościach turystycznych. Miasta, a szczególnie miasta nie turystyczne, bez turystów polskich, bez zagranicznych starają się zarobić na koszty - przyznaje  Sławomir Grzyb.

Dodaje jednak: jesteśmy przygotowani do 4 fali lepiej niż rząd. Dokładnie tak, jak rok temu Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej została zarejestrowana 28 lipca 2020 r. w KRS przed 2 falą - zapewnia.

IGGP składa petycję do Gowina. Chce "wytycznych dla restauratorów" 

- W ślad za Ministrem Edukacji złożyliśmy petycję do wicepremiera Gowina o stworzenie „Wytycznych dla Restauratorów”, które będą obowiązywały od 1 września 2021 r. w związku z epidemią COVID-19 oraz Powołania Rady Przedsiębiorców Gastronomicznych przy Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii” - mówi Sławomir Grzyb. (cały dokument dostępny jest w załączniku)

- Uważamy, że w lokalach z obsługą kelnerską nie powinny obowiązywać żadne ograniczenia ilości Gości bez względu na ilości zachorowań. Dlaczego? Volenti non fit iniuria (chcącemu nie dzieje się krzywda) – paremia prawnicza, która mówi, że jeśli ktoś dobrowolnie naraża się na szkodę,  nie będzie mógł wnieść skargi przeciwko innym stronom. Rząd zrobił już wszystko co było możliwe. Społeczeństwo jest wyedukowane przez półtora roku epidemią COVID-19. Wszyscy chcący mają możliwość zaszczepienia się dowolną istniejącą szczepionką. Kampania informacyjna jest już maksymalnie skutecznie przeprowadzona, nawet ociera się o wymuszanie szczepień, a nawet szantaż . Grupy społeczne jak nauczyciele, lekarze, wojsko, policja i inni urzędnicy państwowi zostali zaszczepieni. Mamy już do czynienia z ostracyzmem społecznym osób niezaszczepionych. Kogo zatem miałby chronić kolejny lockdown? Zaszczepieni są chronieni. Niezaszczepieni sami działają na swoją szkodę w myśl przytoczonej paremi prawniczej - dodaje.

Przedsiębiorcy związani z branżą gastronomiczną ponieśli już wystarczające duże straty w związku z brakiem wprowadzenia stanu klęski żywiołowej w marcu 2020 r. - alarmuje IGGP.

 Restauratorzy stawiają żądania

- Domagamy się wyłączenia przedsiębiorców z kontroli nie zaszczepionych w lokalach. Nie jesteśmy gotowi, żeby prowadzić naszymi środkami i przez naszych pracowników kontroli osób w lokalach gastronomicznych, tym bardziej, że są instytucje państwowe dedykowane i uprawnione do takich kontroli. Brak stanowczych i wyprzedzających działań przedstawicieli Rządu przygotowujących realne rozwiązania, obejmujących przedstawione warunki, wchodzące do „Wytycznych dla Restauratorów”, które będą obowiązywały już od 1 września 2021 r. w związku z trwającą od półtora roku epidemią COVID 19, skutkował będzie PROTESTEM i BUNTEM wielokrotnie większym niż „Otwieramy się” od 18 stycznia 2021 r. - zapowiada sekretarz generalmny IGGP.

Apelujemy również do Pana Wicepremiera Jarosława Gowina o utworzenie:

- „Listy lokali gastronomicznych bez wystarczającej pomocy w epidemii COVID-19”

- Apelujemy o uwzględnienie faktu, że pomoc z PFR 2.0 otrzymało tylko 15.900 firm na 76.000 lokali gastronomicznych działających w Polsce w marcu 2020 r.

- Niezależnie od stworzenia  „Wytycznych dla Restauratorów” domagamy się stworzenie przez GIS wraz z Ministerstwem Finansów pod patronatem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii List lokali gastronomicznych, które nie otrzymały żadnej pomocy, albo otrzymały niewystarczającą pomoc do utrzymania przez okresy lockdownu zatrudnienia pracowników, którym to firmom należeć się powinno wsparcie z budżetu Państwa - dodaje. 

Franczyza

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz