×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
IGGP: Lockdown w Hiszpanii niezgodny z Konstytucją
Osoby, na które nałożony został mandat, odzyskają swoje pieniądze, fot. shutterstock

IGGP: Lockdown w Hiszpanii niezgodny z Konstytucją

Autor: IGGP Data: 30 listopada 2021 09:08

Przymusowa izolacja społeczna podczas pierwszej fali pandemii wiosną 2020 była niezgodna z ustawą zasadniczą – orzekł Hiszpański Trybunał Konstytucyjny. Osoby, na które nałożony został mandat – odzyskają swoje pieniądze.

Lockdown niezgodny z Konstytucją

Rząd Hiszpanii ogłosił, że zwróci pieniądze obywatelom, którzy zostali ukarani mandatami za nieprzestrzeganie obostrzeń przeciwepidemicznych pomiędzy marcem a czerwcem 2020 r. Decyzja centrolewicowego gabinetu jest konsekwencją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który w lipcu br. orzekł, że przymusowa izolacja społeczna, w ramach stanu zagrożenia epidemicznego podczas pierwszej fali pandemii Covid-19, została wprowadzona niezgodnie z ustawą zasadniczą.

Hiszpania: Bezprawne mandaty

Rząd szacuje, że w okresie tym wystawiono w Hiszpanii ponad 1,1 mln mandatów za nieprzestrzeganie przepisów przeciwepidemicznych, głównie za nieuzasadnione opuszczanie domów.

Zgodnie z przepisami, które rząd  Hiszpanii ogłosił w połowie marca 2020 r., a zatwierdził parlament, nakaz pozostania w domu obowiązywał wszystkich obywateli z wyjątkiem osób udających się do pracy, lekarza, banku lub w celu nabycia podstawowych towarów.

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz