Partnerzy portalu
IGGP przypomina: od 1 lipca 2022 r. wejdą w życie zmiany w systemie podatkowym Wraz z prowadzeniem nowej ustawy zniknie obowiązek naliczania podwójnego liczenia zaliczek. Fot. Shutterstock

IGGP przypomina: od 1 lipca 2022 r. wejdą w życie zmiany w systemie podatkowym

Autor: Oprac. KG Data: 20 czerwca 2022 09:10

Od 1 lipca 2022 r. wejdą w życie nowe zasady w systemie podatkowym - przypomina Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej.

Jak podaje Izba, w lipcu stawka PIT zostanie obniżona do 12% w pierwszym progu podatkowym. Do obniżki dojdzie przy zachowania 30 000 zł kwoty wolnej od podatku. Składka zdrowotna pozostanie jednak na poziomie 9%.

Za sprawą obniżki PIT dojdzie do zmiany w kwocie zmniejszającej podatek. Zmieni się ona z 5 100 zł na 3 600 zł, co miesięcznie oznacza obniżenie zaliczek na podatek dochodowy o 300 zł.

Nowe przepisy pozwalają na zmianę formy opodatkowania w trakcie roku. W przypadku ryczałtowców nowe przepisy przewidują tylko jedną możliwość zmiany – przejście na skalę podatkową. Co daje taka zmiana? Pierwsza połowa roku będzie rozliczana jak podatek zryczałtowany, a druga wedle skali podatkowej.

Zmiana podatku ryczałtowego na skalę podatkową będzie możliwa za sprawą CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Modyfikacji należy dokonać do 22 sierpnia 2022 roku. Tym samym pierwszym miesiącem rozliczeniowym będzie lipiec.

Wraz z prowadzeniem nowej ustawy zniknie obowiązek naliczania podwójnego liczenia zaliczek, a podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych nie będą odliczać składki zdrowotnej.

Pełna informacja dotycząca najważniejszy zmian PIT od 1 lipca jest dostępna na stronie Izby iggp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz