×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
IGGP wkrótce złoży pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa
Władze Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej wkrótce złożą pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa/fot. shutterstock

IGGP wkrótce złoży pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa

Autor: MB; www.horecatrends.pl Data: 20 sierpnia 2021 08:40 | Aktualizacja: 20 sierpnia 2021 08:47

- Ilość firm, które jeszcze się dopisują cały czas rośnie, aktualnie mamy  277 podmiotów do Pozwu Głównego Nr 1. Uczestnictwo zadeklarowało dwa razy więcej podmiotów, ale o powodach zwłoki czy rezygnacji będziemy mogli mówić jak zakończy cały proces - mówi Sławomir Grzyb, sekretarz generalny IGGP.

- Faktycznie dokumentów  do weryfikacji jest sporo,  i tu mamy małe opóźnienia, bo środek wakacji to wiadomo praca w restauracji, zwłaszcza tam gdzie wystąpiły duże straty, a pracowników na lekarstwo, więc właściciele pracują na kilku etatach.  Nie wiadomo co rząd jeszcze knuje - mówi Sławomir Grzyb.

Jego zdaniem wszyscy wiedzą, że będą mogli jeszcze przystąpić do pozwu nawet po złożeniu Pozwu do Sądu (przez kolejne 6-8 miesięcy), ale wtedy koszty będą wielokrotnie większe. Ktoś kto poniósł duże straty i walczy o utrzymanie na rynku, świadomie poniesie te większe koszty, bo dziś te kwoty są niezbędne do utrzymania codziennej działalności - dodaje Sławomir Grzyb, sekretarz generalny IGGP.

Pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa - harmonogram

- Składamy dokumenty pozwu do kancelarii do 30 sierpnia 2021. - informuje Jacek Czauderna, prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej.

 - 2.09 planujemy organizacje konferencji prasowej wraz ze streamingiem on  ine w siedzibie IGGP w Piasecznie  ul.  Puławska 38, w sprawie złożenia dokumentów do kancelarii i wtedy podamy wszystkie dokładne liczby i szacunkową stratę wyliczoną przez przedsiębiorców gastronomicznych. Z kolei 14.09 pozew będzie składany przez kancelarie Jacek Dubois i wspólnicy do Sądu Okręgowego w Warszawie. Na tę okoliczność będzie konferencja prasowa w kancelarii Jacek Dubois i wspolnicy przy ul. F.Nulla 13 wraz ze streamingiem on line, na której prawnicy udzielą szczegółowych informacji do opinii publicznej i branży w zakresie składanego pozwu - dodaje Jacek Czauderna. 

Pozew zbiorowy gastronomii - czego domaga się branża

Jak informowaliśmy w lutym 2021 r. żądaniem Pozwu zbiorowego będzie ustalenie odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działania i zaniechania przy wykonywaniu władzy publicznej, w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii COVID-19.

- Pozew zbiorowy będzie pozwem „o zasadę” – oczekujemy od Sądu rozstrzygnięcia, iż Skarb Państwa powinien zapłacić Firmom odszkodowania. W przypadku wygrania tej sprawy, w indywidualnych procesach sądowych Firmy dochodzić będą zasądzenia konkretnych kwot odszkodowania.  Istnieje również możliwość wypłaty odszkodowania wskutek zawarcia ugody - informuje IGGP.

Branża gastronomiczna poszkodowana w pandemii

IGGP szacuje, że w wyniku lockdownu branża straciła w 2020 r. około 30 mld zł

Zadłużenie branży gastronomicznej w ciąu roku pandemii wobec kontrahentów i banków wzrosło do ok. 728 mln zł. W najgorszej sytuacji są foodtrucki.

Jak podaje portal PulsHr.pl, blisko 200 tysięcy osób straciło pracę w gastronomii lub zmieniło formę zatrudnienia w 2020 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

komentarze

  • Manager Restauracji

    IGGP się szykuje i szykuje, ale dotychczas jedyny „zarobiony” to szef Jacek. I tak pewnie już zostanie….
  • free

    tylko dlaczego wobec Skarbu państwa, jeżeli państwo nie ma swoich pieniędzy, to są tylko pieniądze obywateli.
    Czyli jest to pozew do zapłaty dla współobywateli...niezgodnie z prawem działała mafia tzw. rządowa i podległe jej macki - policja, sanepid itp. To są konkretne osoby, konkretne nazwiska, stanowiska, konkretni funkcjonariusze. Pozew zbiorowy powinien być wytoczony personalnie wobec tych osób a nie wobec państwa, bo to niczego nie uczy...będą dalej bezkarni i będą robić to samo