×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
IKEA: różnica w płacach kobiet i mężczyzn to poniżej 1 proc.
W IKEA Retail w Polsce kobiety stanowią 56 proc. wszystkich pracowników/ fot. mat. pras.

IKEA: różnica w płacach kobiet i mężczyzn to poniżej 1 proc.

Autor: propertynews.pl Data: 20 września 2021 16:13 | Aktualizacja: 20 września 2021 16:42

IKEA Retail w Polsce zwraca uwagę na temat nierówności w życiu zawodowym i prezentuje wyniki badań z raportu płac w Polsce.

18 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Równej Płacy, którego celem jest zwracanie uwagi na problem dysproporcji ekonomicznych pomiędzy kobietami i mężczyznami.

IKEA Retail w Polsce działa na rzecz walki z nierównością w życiu zawodowym. Spółka od roku finansowego 2020 (wrzesień 2019 r. - sierpień 2020 r.) realizuje strategię Równości, Różnorodności i Włączania wprowadzając konkretne rozwiązania, których celem są pozytywne zmiany zarówno w miejscu pracy, jak również inspirowanie społeczeństwa do wprowadzania podobnych zmian. Jednym z podejmowanych działań jest zredukowanie luki płacowej.

Płace kobiet i mężczyzn w IKEA

Z najnowszego badania Gender Equal Pay wynika, że w roku 2020 różnica w płacach kobiet i mężczyzn w ramach tych samych stanowisk w IKEA wyniosła poniżej 1 proc. (luka skorygowana). Ta niewielka dysproporcja wynika zazwyczaj z dłuższych nieobecności spowodowanych m.in. urlopami rodzicielskimi czy wychowawczymi, które są wykorzystywane głównie przez kobiety.  

W IKEA Retail w Polsce kobiety stanowią 56 proc. wszystkich pracowników oraz 52 proc. osób na stanowiskach kierowniczych.

Luka płacowa w Polsce i w Unii Europejskiej

Statystyki dotyczące różnic w zarobkach pokazują, że luka płacowa w Unii Europejskiej wynosi 14,1 proc., a w Polsce 8,5 proc. (luka nieskorygowana, wg. danych Eurostatu za 2019 rok). Urzędy statystyczne nie podają wartości luki skorygowanej, która, według różnych szacunków, jest znacznie wyższa od luki nieskorygowanej, co wciąż motywuje do podjęcia dodatkowych kroków.

W związku z tym IKEA Retail w Polsce dołączyła do inicjatywy „Równe Szanse w Biznesie” (Target Gender Equality), projektu prowadzonego przez UN Global Compact Network Poland.

Z kolei w ramach Międzynarodowej Koalicji na rzecz Równej Płacy (Equal Pay International Coalition) do 1 stycznia 2019 roku, grupa Ingka globalnie zobowiązała się do wdrożenia planu równych wynagrodzeń we wszystkich krajach, w których prowadzi działalność. Pomimo, że ten cel został osiągnięty, przeprowadzane będą badania oceniające poziom wynagrodzeń, aby utrzymać równość płac.

Badania zostały zrealizowane we wszystkich krajach, gdzie Grupa Ingka prowadzi działalność – wykonano 3 duże ewaluacje rocznych wynagrodzeń w gronie ponad 168 000 zatrudnionych, tj. wśród wszystkich pracowników na całym świecie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz