×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Imprezy sylwestrowe i noworoczne. Limity i rekomendacje GIS dla organizatorów
W dyskotekach i klubach nocnych będzie obowiązywał limit maksymalnie 100 osób - nie wlicza się do niego osób zaszczepionych przeciw Covid-19. Fot. Shutterstock

Imprezy sylwestrowe i noworoczne. Limity i rekomendacje GIS dla organizatorów

Autor: Katarzyna Gubała Data: 31 grudnia 2021 08:00

Nocne kluby, dyskoteki i inne miejsca do tańczenia będą mogły być otwarte w okresie z 31 grudnia na 1 stycznia. Główny Inspektor Sanitarny przedstawił rekomendowane zasady postępowania przy organizacji imprez sylwestrowych i noworocznych.

15 grudnia br. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które ogranicza m.in. limit osób - z 50 do 30 proc. - w restauracjach, barach, hotelach, kinach, teatrach. Na jego podstawie zakazano też działalności klubów nocnych, dyskotek i innych lokali z miejscami do tańczenia. W sylwestra - z 31 grudnia na 1 stycznia - te miejsca będą mogły być otwarte.

W imprezach i spotkaniach organizowanych na świeżym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej może uczestniczyć maksymalnie 100 osób. 

Do limitu tego nie są wliczane osoby zaszczepione przeciw Covid-19 pod warunkiem unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID lub zaświadczenia o szczepieniu, wyniku testu i wyzdrowieniu. W przypadku nieokazania wskazanych dokumentów, przedsiębiorca ma prawo odmówić obsługi.

Skąd wziąć Unijny Certyfikat COVID?

Unijny Certyfikat COVID jest elektronicznym dowodem na to, że przebyła chorobę Covid-19, posiada negatywny wynik testu Covid-19 lub została zaszczepiono przeciwko Covid-19. Paszport covidowy może mieć format cyfrowy lub papierowy. Unijny Certyfikat Covid (UCC) posiada kod QR i jest nieodpłatny. Jest ważny we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Paszport covidowy można pobrać z Internetowej Konta Pacjenta, aplikacji moje IKP oraz mObywatel. Jest również do pobrania w podmiotach leczniczych: poprzez aplikację gabinetową - gabinet.gov.pl, w punktach szczepień oraz od lekarza lub pielęgniarki z przychodni lekarza rodzinnego.

Jak sprawdzić paszport covidowy?

''Paszport covidowy'' można sprawdzić używając bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia - Skaner Certyfikatów Covid. Za jej pomocą można zeskanować kod QR, który gość restauracji czy hotelu pokaże na urządzeniu mobilnym lub wydruku. Skaner Certyfikatów Covid pokazuje też podstawowe dane o właścicielu kodu QR, w tym imiona, nazwisko, datę urodzenia oraz unikalny identyfikator certyfikatu, aby można było sprawdzić, czy kod należy do osoby, która go okazuje. Dane nie są zapisywane na urządzeniu skanującym.

Rekomendacje GIS dla organizatorów imprez sylwestrowych

Główny Inspektor Sanitarny przypominał o najważniejszych elementach rekomendowanego postępowania przy organizacji imprez sylwestrowych i noworocznych. GIS rekomenduje organizatorom wydarzenia zapewnienie dodatkowych procedur dla osób pracujących przy jego realizacji.

Więcej: Informacje dla organizatorów imprez sylwestrowych i noworocznych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce

Wśród rekomendacji znalazły się m.in.:
- zebranie danych umożliwiających łatwy kontakt z obsługą po wydarzeniu;
- zapewnienie aby, zwłaszcza bezpośrednio z klientem, pracowały wyłącznie osoby posiadające aktualny paszport covidowy (aktualny certyfikat szczepień, status ozdrowieńca nie starszy niż 180 dni);
- obowiązkowe maseczki zakrywające usta i nos u wszystkich pracowników;
zapewnienie, aby uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa;
- częsta dezynfekcja dłoni w tym na wejściu i wyjściu na teren imprezy;
- udostępnienie środków do dezynfekcji w ogólnodostępnych miejscach, toaletach, przy wejściu, wyjściu;
- udostępnienie pojemników na zużyte maseczki, jednorazowe rękawiczki, inne odpady - preferowane kosze bezdotykowe. 

GIS rekomenduje organizatorom wydarzenia zapewnienie weryfikacji osób zaszczepionych i niezaszczepionych przeciwko COVID-19 poprzez skontrolowanie kodów QR na wejściu.

Czytaj też: Paszport covidowy. Skąd wziąć Skaner Certyfikatów Covid? Jak sprawdzać?

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz