×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Inflacja w lutym wyniesie 18,7 proc.
fot. PTWP

Inflacja w lutym wyniesie 18,7 proc.

Autor: PAP Data: 12 marca 2023 08:37

Szacujemy, że inflacja w lutym wyniesie 18,7 proc. To będzie szczyt i kolejne miesiące powinny przynieść żwawy spadek inflacji – informuje PAP ekonomistka banku PKO BP Urszula Kryńska.

Inflacja w lutym

Zakładamy, że inflacja w lutym wyniesie 18,7 proc. To będzie szczyt i kolejne miesiące powinny przynieść żwawy spadek inflacji. Sądzimy, że inflacja we wrześniu spadnie poniżej 10 proc. a na koniec roku będzie wynosić 7-8 proc." - powiedziała PAP ekonomistka banku PKO BP Urszula Kryńska.

W styczniu inflacja wg GUS wyniosła 17,2 proc., jednak ze względu na zmianę koszyka, używanego przez urząd do obliczania wskaźnika wzrostu cen, można się spodziewać rewizji wyniku styczniowego.

"Spadek inflacji będzie duży w tym roku, jednak będzie to o tyle łatwe, że wynikać będzie z odwrócenia szoku kosztowego z początku ubiegłego roku. Ale głębsze spadki inflacji będzie już trudniej osiągnąć i do poziomu celu inflacyjnego - czyli do 2,5 proc. plus/minus 1 pkt. proc. - inflacja będzie spadała długo. Jednym z powodów jest trwale podwyższony wzrost cen energii" - dodała Urszula Kryńska.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz