×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Inflacja w maju nadal w odwrocie. M.in. przez wolniejszy wzrost cen żywności
Inflacja w maju nadal w odwrocie, także przez wolniejszy wzrost cen żywności/fot. shutterstock

Inflacja w maju nadal w odwrocie. M.in. przez wolniejszy wzrost cen żywności

Autor: PP Opublikowano: 31 maja 2023 15:14

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2023 r. wzrosły rdr o 13 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem utrzymały się na tym samym poziomie - informuje Główny Urząd Statystyczny.

 

Ceny w maju 2023 r. Czy to dezinflacja?

- Według wstępnego szacunku inflacja CPI w maju spadła do 13% r/r, kolejny raz niżej od oczekiwań rynkowych. Ale to co najważniejsze z dzisiejszego odczytu to, zaskakujący i solidny jak na tę miarę, spadek inflacji bazowej (do ok. 11,5%-11,6% r/r) - informują na Twitterze Analitycy Pekao S.A.

- Inflacja w maju wyniosła 13% r/r. W sumie jest tak jak myśleliśmy. Żywność lekki plusik (+0,6%), paliwa spory spadek (-4,8%), energia lekki spadek (-0,5%). Ale chyba najważniejsza wiadomość jest następująca: inflacja bazowa spadła z 12,2% w okolice 11,5-11,6% - dodali na Twitterze ekonomiści mBanku.

Jak dodał Polski Instytut Ekonomiczny, wskaźnik inflacji hamuje trzeci miesiąc z rzędu – łącznie od szczytu CPI obniżyło się już o 5,4 pkt. proc.

- Do spadku przyczyniły się głównie niższe ceny paliw i wolniejszy wzrost cen żywności. Szacujemy że inflacja bazowa spadła z 12,2 do 11,3-11,4% - napisano w Twitterze.

Inflacja w maju a wzrost cen żywności

- Inflacja w kwietniu na poziomie 13%. Pamiętajmy, że to nadal nie spadek cen, a ich wolniejszy wzrost! Ceny żywności i napojów bezalkoholowych w porównaniu z zeszłym rokiem w górę o 18,9%; ceny nośników energii w górę o 20,4%, a ceny paliw - w dół o 9,5% - napisał na Twitterze ekonomista z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, prof. Sławomir Kalinowski. 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz