×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Izba gastronomii spotkała się z Ministerstwem Finansów ws. 5% VAT dla gastronomii. Co ustalono?
W dniu 3 stycznia 2023 r. w siedzibie Ministerstwa Finansów odbyło się spotkanie, którego tematem była jednolita stawka 5 % VAT na usługi i produkty gastronomiczne. Fot. IGGP

Izba gastronomii spotkała się z Ministerstwem Finansów ws. 5% VAT dla gastronomii. Co ustalono?

Autor: Katarzyna Gubała Data: 09 stycznia 2023 08:50

Członkowie zarządu Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej przybyli do Ministerstwa Finansów, by rozmawiać o jednolitej stawce 5 % VAT na usługi i produkty gastronomiczne.

W spotkaniu, jakie miało miejsce na początku stycznia uczestniczyli również Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Sylwester Cacek, prezes Zarządu Związku Pracodawców HORECA.

Zarząd IGGP reprezentowali: Ewa Gutkowska – członek Zarządu IGGP i inicjatorka spotkania, prezes Zarządu IGGP Jacek Czauderna oraz Sławomir Grzyb, Sekretarz Generalny IGGP.

Na spotkaniu, zainicjowanym przez IGGP w Ministerstwie Finansów, przedstawiono  szczegóły propozycji branży gastronomicznej, jak również różnice dotyczące obrotu gospodarczego w gastronomii w porównaniu ze sprzedażą detaliczną podobnych produktów - informuje Izba w komunikacie.

Przedsiębiorcy przedstawili sytuację w polskiej gastronomii w 2022 r. Omówiono propozycje zrównania stawki VAT na wszystkie produkty i usługi gastronomiczne do 5% i czynniki wpływające na rozwój branży, jak również aspekty społeczne, podatkowe, ekonomiczne i biznesowe takiej zmiany.

''Nie negując pewnych zalet rozwiązania polegającego na ujednoliceniu stawek VAT – w szczególności efektu w postaci uproszczenia stosowania przepisów VAT w obszarze dostarczania żywności - przedstawiciele Ministerstwa Finansów wskazali również na negatywne aspekty takiego rozwiązania, przede wszystkim koszty budżetowe obniżenia do 5% wszystkich świadczeń wykonywanych w ramach gastronomii (w tym napojów alkoholowych)'' - relacjonuje Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej. 

Ich wysokość nabiera szczególnego znaczenia w obliczu obecnej sytuacji gospodarczej i społecznej w kraju, jak również konieczności ponoszenia zwiększonych wydatków na obronność - wskazuje IGGP.

Podczas spotkania przedstawiona została również propozycja prezesa IGGP Jacka Czauderny w sprawie powołania Zespołu Roboczego Przedsiębiorców i Przedstawicieli Ministerstw w celu wypracowania zakresu zmian w przepisach Ustawy VAT, jakie przedstawią reprezentanci środowisk gastronomicznych Premierowi RP Mateuszowi Morawieckiemu.

Jednolita stawka 5 % VAT na usługi i produkty gastronomiczne - historia projektu

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej przypomina historię projektu dotyczącego jednolitej stawki 5 % VAT na usługi i produkty gastronomiczne.

  • 21 września 2020 r. IGGP złożyła na ręce Ministra Finansów Tadeusza Kościńskiego Petycję, która proponowała wprowadzenie jednolitej stawki 8% podatku od towarów i usług w gastronomii.
  • 27 września 2021 r. IGGP, ponownie złożyła do Ministra Finansów Tadeusza Kościńskiego Petycję, która proponowała jednolitą stawkę 5% podatku od towarów i usług w gastronomii.
  • 14 grudnia 2021 r. po kolejnych falach pandemii IGGP złożyła za pośrednictwem Posłów Sejmu RP Projekt Ustawy obniżenia stawki VAT do 5 % do Marszałek Sejmu RP, podpisany przez 37 Posłów.
  • 21 lutego 2022 r. IGGP złożyła ponownie Petycję do Ministra Finansów Mateusza Morawieckiego w związku z tym, że na początku 2022 r. wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym w walce z kryzysem,  Rada Ministrów wraz z nowym Ministrem Finansów, doprowadziła do obniżenia Podatku VAT do 0 % na żywność, jak również obniżenie podatku VAT na energię i paliwa, uznając nasze postulaty obniżenia podatku VAT za właściwe. Branża Gastronomiczna nie zyskała na tej obniżce, ponieważ nie zmieniła się stawka sprzedażowa podatku VAT w gastronomii.
  • 12 września 2022 r. w Biurze Rzecznika MŚP – Adama Abramowicza odbyło się spotkanie Zarządu IGGP z Minister Agnieszką Ścigaj oraz przedstawicielem Ministerstwa Finansów - Bartłomiejem Kołodziejem przy udziale on line przedstawicieli Zespołów Rady Przedsiębiorców.
  • 12 września 2022 r. w Sejmie RP odbyła się Debata z udziałem Posłów, Senatorów  i Przedsiębiorców gastronomicznych z całej Polski na temat stawki 5% VAT w gastronomii oraz  kryzysu w branży gastronomicznej. 
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz