Partnerzy portalu
Jakie obostrzenia obowiązują obecnie w Polsce. Lista ograniczeń Przedstawiamy listę obostrzeń, które obowiązują obecnie w Polsce/Fot. PAP/ABACA

Jakie obostrzenia obowiązują obecnie w Polsce. Lista ograniczeń

Autor: MB/ TVN 24/ onet.pl Data: 14 grudnia 2021 16:48

W związku z panującą pandemią koronawirusa na całym świecie przypominamy aktualne obostrzenia covidowe, które obowiązują w Polsce.

Obostrzenia 2022 - lista restrykcji

Rozporządzenie Rady Ministrów z 14 grudnia br. zmieniające rozporządzenie dot. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie weszło w życie 15 grudnia 2021 roku. Obostrzenia mają obowiązywać do 31 stycznia 2022 r.

Limity w restauracjach i hotelach 

W rozporządzeniu przewidziano ograniczenie limitów osób (obłożenia obiektu z 50 proc. do 30 proc.), które są uprawnione do korzystania m.in. z hoteli i lokali gastronomicznych.

W  przypadku lokali gastronomicznych odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 metra, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 metra, licząc od powierzchni stolika. Co ważne - limit nie dotyczy osób zaszczepionych przeciw COVID-19.

Jeśli chodzi o hotele: "Do 31 stycznia 2022 r. prowadzenie usług hotelarskich w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych jest dopuszczalne z zastrzeżeniem ust. 3a i 4. W przypadku prowadzenia usług hotelarskich w obiekcie hotelarskim, o którym mowa w art. 36 pkt 1–3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, dla gości udostępnia się nie więcej niż 30% pokoi znajdujących się w danym obiekcie.”.

Obostrzenia 2022: zamknięte kluby

Rozporządzenie z grudnia 2022 wprowadziło również m.in. zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności polegającej m.in. na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych. Zakaz ma obowiązywać do 31 stycznia 2022 roku.

Sanatoria

Sanatoria są czynne i dostępne dla kuracjuszy. Warunkiem odbycia turnusu jest jednak negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub zaszczepienie się przeciw COVID-19. Materiał musi być pobrany w terminie nie wcześniejszym niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego.

Obostrzenia: certyfikat covid

W rozporządzeniu z 14 grudnia zapisano, że do osoby zamierzającej skorzystać z usługi lub uczestniczyć w danym wydarzeniu należy decyzja, czy chce ona skorzystać z uprawnienia związanego z zaszczepieniem się przeciwko COVID 19 w przypadku osiągnięcia limitu skutkującego ograniczeniem w dostępie do tej usługi lub wydarzenia.

"Do ustanowionych w rozporządzeniu limitów liczby osób przebywających w pomieszczeniach, budynkach, obiektach, na określonej powierzchni pomieszczeń, budynków lub obiektów lub na otwartej przestrzeni oraz uczestniczących w zgromadzeniach, nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID lub zaświadczenia o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19" - wynika  z rozporządzenia.

Obostrzenia 2022: Nauka zdalna do 9 stycznia 2022 

Nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich trwa od 20.12.2021 do 9.01.2022. Od 10 stycznia dzieci i młodzież wracają do szkół - do nauki stacjonarnej - zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia.

Covid-19 w Polsce. Szczepienia dla dzieci 5-11 lat

Szczepienia dla grupy wiekowej 5-11 lat są w Polsce dostępne od 15 grudnia. 

Nowe obostrzenia. Powrót spoza Schengen

Od 15 grudnia osoby wracające do Polski spoza strefy Schengen będą musiały okazać test wykonany nie wcześniej niż 24h przed przekroczeniem granicy.

Obostrzenia covidowe. Obowiązek zasłaniania nosa i ust

W całej Polsce, w przestrzeniach zamkniętych, obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust. Można to robić wyłącznie przy użyciu maseczki — chirurgicznej (jednorazowej), FFP2 lub FFP3. Zasłaniania nosa i ust przy pomocy masek z materiału, przyłbic, szalików i chust nie jest wskazane.

Nowe obostrzenia: Salony fryzjerskie i kosmetyczne otwarte

Salony fryzjerskie i kosmetyczne - tego typu placówki są otwarte i mogą działać w ścisłym reżimie sanitarnym.

Ferie zimowe 2022. Czy będą nowe obostrzenia?

Co do obostrzeń w czasie ferii zimowych, decyzje nie zostały jeszcze podjęte. W zależności od rozwoju sytuacji rząd będzie podejmował decyzje.

– Prawdopodobieństwo, że w czasie ferii będziemy wprowadzali nowe restrykcje, oceniam jako stosunkowo niskie – zapewnił szef resortu zdrowia.

Obecnie w górach przebywa mnóstwo turystów, stoki naraciarskie standardowo funkcjonują.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

komentarze

  • Mecenas

    Czy zaszczepieni nie sieją wirusów, czy tylko rzadziej i lżej chorują?