Partnerzy portalu
Już 358 tys. obywateli Ukrainy znalazło pracę w Polsce. Najwięcej ofert w handlu i turystyce
Przemysł, handel i hotelarstwo. W tych branżach Ukraińcy najchętniej podejmują pracę /fot. unsplash.com

Już 358 tys. obywateli Ukrainy znalazło pracę w Polsce. Najwięcej ofert w handlu i turystyce

Autor: PAP Data: 28 lipca 2022 13:50

Zatrudnienie w Polsce znalazło już 358 tys. obywateli Ukrainy. Najwięcej osób rozpoczęło pracę w województwie mazowieckim, dolnośląskim, łódzkim oraz wielkopolskim.

Ilu Ukraińców pracuje w Polsce?

Zatrudnienie w Polsce znalazło 358 tys. obywateli Ukrainy. Najwięcej osób rozpoczęło pracę w województwie: mazowieckim (79 tys.), dolnośląskim (37,9 tys.), łódzkim (35,2 tys.) oraz wielkopolskim (33,3 tys.).

Obywatele Ukrainy mogą szukać pracy poprzez portal pracawpolsce.gov.pl. Portal jest dostępny w trzech wersjach językowych: po polsku, ukraińsku i angielsku. Ukraińcy mogą także szukać pracy przez stronę internetową www.pomagamukrainie.pl, przez portal zielona linia - https://zielonalinia.gov.pl/ oraz infolinię 19-524, a także Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia www.psz.praca.gov.pl.

- Do rekruterów niemal codziennie zgłaszają się osoby z Ukrainy gotowe do podjęcia pracy. Ofert jest sporo, ale zwykle są to oferty związane z handlem, turystyką czy przemysłem. Spotykaliśmy się z sytuacjami, że klienci mówili, że myśleli, że będą mogli szybko wrócić na Ukrainę, ale to się nie udało i życie ich zmusza do szukania pracy - mówi Dorota Siedziniewska-Brzeźniak, prokurent w spółce Idea HR Group. 

Najwięcej osób z Ukrainy w województwie zachodniopomorskim podjęło pracę w przetwórstwie przemysłowym - 4,3 tys. osób, hotelach - 3,7 tys. osób, trans-porcie i handlu - po 1,3 tys. osób, w administracji - 1,2 tys. osób, oraz w budownictwie - 1 000 osób.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz