Partnerzy portalu
Kasy fiskalne online. Kto musi ich używać od 2023 r.? Kasy fiskalne online. Kto musi ich używać od 2023 r./fot. shutterstock

Kasy fiskalne online. Kto musi ich używać od 2023 r.?

Autor: kurierlubelski.pl Data: 22 listopada 2022 15:42

Kasy online będą obligatoryjne od 2023 r., ale tylko w zakresie, w jakim stare kasy fiskalne będą potrzebowały wymiany. Jest grupa przedsiębiorców, która została zobowiązana do posiadania kas online - informuje kurierlubelski.pl.

Kasy fiskalne online. Kogo dotyczy nowy obowiązek?

świadczący usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania czy związane z wyżywieniem (stale lub sezonowo) w odniesieniu do stacjonarnych placówek gastronomicznych,

a także usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,

świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
sprzedający benzynę silnikową, olej napędowy, gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych,

usługi budowlane,

usługi w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów,

usługi prawnicze,

usługi związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

- Przedsiębiorcy, którzy są zobowiązani już do posiadania kas online, w przypadku ich braku podlegają przepisom karnym- skarbowym, ponieważ co do zasady w sposób nieprawidłowy prowadzą ewidencję - mówi Agnieszka Stachurska, Dyrektor biura księgowego Skarbiec Corporate Services, z grupy Kancelarii Prawnych Skarbiec.

Kasy fiskalne - co czeka nas w przyszłości?

Co czeka przedsiębiorców i konsumentów w najbliższej przyszłości co do zmian w sposobach rejestrowania i dokumentowania sprzedaży towarów i usług?

Kasy fiskalne przechodzą w ostatnich latach prawdziwą rewolucję, która zmierza do raportowania transakcji do urzędu skarbowego w czasie rzeczywistym.

A rynek odchodzi od kas w postaci dużego sprzętu, obsługiwanego przez kasjera. Coraz bardziej popularne są kasy samoobsługowe, w różnych postaciach i o różnych funkcjonalnościach. Ostatnio przedsiębiorcy coraz większą uwagę przykładają do kas wirtualnych, które mają postać oprogramowania instalowanego na dowolnym urządzeniu. Niestety nie wszystkie branże mogą korzystać z tego rozwiązania - informuje kurierlubelski.pl.

Kasy online: jakie obowiązki dla przedsiębiorców

Kasy online to kasy fiskalne, które wysyłają dane o sprzedaży do Centralnego Repozytorium Kas, systemu prowadzonego przez Krajową Administrację Skarbową służącego do analizowania m.in. poprawności transakcji dokonywanych przez podatników. Dane wysyłane są w regularnych odstępach czasu.

Do CRK trafiają raporty dobowe, paragony fiskalne, dokumenty niefiskalne, zmiany w zaprogramowanych stawkach VAT, informacje o dokonanych przeglądach okresowych. Kasy online stanowią zatem dopełnienie raportowania VAT w postaci plików JPK V7 w zakresie danych z kas fiskalnych. Dzięki temu urząd może w prosty sposób wychwycić odchylenia od standardowych warunków - ifnormuje kurierlubelski.pl

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży w postaci papierowej lub, za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w uzgodniony z nim sposób. Druga opcja to tak zwane e-paragony, czyli nowoczesna forma otrzymywania i przechowywania paragonów na dokonane zakupy. Forma uzgodnienia sposobu dostarczenia e-paragonu klientowi zależy od wzajemnego porozumienia, które najczęściej będzie narzucone przez przedsiębiorcę w regulaminie.

W najbliższych miesiącach coraz większa liczba przedsiębiorców będzie miała możliwość przesyłania e-paragonów, ponieważ Główny Urząd Miar zaczął homologować kasy fiskalne. E-paragony mogą być wykorzystywane w ramach aplikacji – oznacza to, że klienci nie będą otrzymywali formalnie paragonu, a jedynie pojawi się on w ich aplikacji. E-paragony mogą być także dostarczane w postaci sms czy e-maila.

Więcej czytaj na kurierlubelski.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz