×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Kolejny kraj zaostrza restrykcje. Niemal lockdown dla niezaszczepionych
Włochy zaostrzają restrykcje dla niezaszczepionych /fot. shutterstock

Kolejny kraj zaostrza restrykcje. Niemal lockdown dla niezaszczepionych

Autor: PAP Data: 03 stycznia 2022 08:35

Dwie trzecie Włochów jest w żółtej strefie zaostrzonych restrykcji. Sytuacja zmieniła się dla osób niezaszczepionych - czyli zdecydowanej mniejszości. Takie osoby nie mogą iść do kina, teatru, biblioteki, na koncert, wypić kawy przy barze, zjeść przy stole w środku restauracji.

W związku z gwałtownym skokiem liczby zakażeń, żółtymi strefami są regiony: Lombardia, Piemont, Lacjum, Sycylia, Liguria, Marche, Wenecja Euganejska, Friuli- Wenecja Julijska, Kalabria oraz autonomiczne prowincje Trydent i Bolzano. Mieszka w nich 37 milionów osób.

Zmiana koloru z białego na żółty następuje w regionach, w których liczba zakażeń koronawirusem na 100 tysięcy mieszkańców przekracza 150, zajętych jest ponad 10 procent łóżek na intensywnej terapii i więcej niż 15 proc. na pozostałych oddziałach covidowych. Jest to, jak zauważa prasa, dzwonek alarmowy - ostrzeżenie przed możliwością prawdziwego zaostrzenia restrykcji, jeśli sytuacja będzie dalej się tam pogarszać.

Zmiany nie odczują osoby posiadające tzw. Super Green Pass, czyli wzmocnioną przepustkę Covid-19, wystawioną tylko na podstawie szczepienia lub wyleczenia. Jest ona wymagana w wielu publicznych przestrzeniach, a rząd nie wyklucza rozszerzenia tego wymogu w najbliższym czasie także na wszystkie miejsca pracy.

Zaszczepionych we Włoszech jest około 86 procent mieszkańców. Przyzwyczaili się już do tego, że proszeni są o okazanie przepustki Covid-19 w barach i restauracjach, w placówkach kultury, ośrodkach sportowych, przy wstępie na masowe imprezy.

Włochy - lockdown dla niezaszczepionych

10 stycznia rozpocznie się w kraju "niemal lockdown dla niezaszczepionych", ponieważ wejdą w życie dalsze zaostrzone przepisy. Wzmocniona przepustka będzie wymagana praktycznie wszędzie z wyjątkiem sklepów.

Super Green Pass będzie obowiązkowy w pociągach, w komunikacji miejskiej. Osoby bez takiego dokumentu nie będą mogły usiąść nawet w ogródkach restauracyjnych ani zatrzymać się w hotelu. Niedostępne dla nich będą stoki narciarskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz