×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Kuratorzy zatwierdzili w te wakacje ponad 32,8 tys. wyjazdów i półkolonii
Kuratorzy zatwierdzili w te wakacje ponad 32,8 tys. wyjazdów i półkolonii; fot. unsplash

Kuratorzy zatwierdzili w te wakacje ponad 32,8 tys. wyjazdów i półkolonii

Autor: PAP Data: 28 sierpnia 2022 08:13

Kuratorzy zatwierdzili w tym roku ponad 32,8 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży – wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów. Łącznie w te wakacje skorzystało lub jeszcze z nich korzysta ponad 1,3 mln uczniów.

Z myślą o rodzicach Ministerstwo Edukacji Narodowej (obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki) stworzyło kilka lat temu publiczną internetową bazę danych o wypoczynku https://wypoczynek.mein.gov.pl. Dzięki niej każdy może sprawdzić, czy organizator zgłosił turnus do kuratorium oświaty, na którego terenie ma siedzibę.

Wypoczynek dla dzieci i młodzież: Obowiązki organizatora

Każdy organizator wypoczynku dla dzieci i młodzieży ma obowiązek zgłosić go na 21 dni przed terminem jego rozpoczęcia, a w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą - na 14 dni przed.

Kurator oświaty umieszcza w bazie wypoczynku do publicznej wiadomości tylko zgłoszenia, które spełniły wszystkie wymagania formalne określone przepisami prawa. Wypoczynek dla dzieci i młodzieży, który nie jest zamieszczony w bazie wypoczynku, jest organizowany nielegalnie.

Z danych z bazy wypoczynku - stan z 26 sierpnia - wynika, że kuratorzy oświaty zatwierdzili w te wakacje 32 846 zgłoszeń. Jeszcze 72 zgłoszenia czekają na zatwierdzenie. 338 zgłoszeń przekazano do korekty.

Liczba uczestników wypoczynków organizowanego w kraju w formie wyjazdowej wynosi blisko 801,6 tys., na półkoloniach - 473,8 tys., a za granicą - ponad 53,4 tys. Łącznie ponad 1,328 mln uczestników.

Jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne, wypoczynki zgłoszono w Bułgarii, Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Niemczech, Francji, Czechach, Słowacji, Malcie, Czarnogórze, Cyprze, Węgrzech i w Turcji.

23 czerwca, w przeddzień rozpoczęcia wakacji, do bazy wpisanych było ponad 18,7 tys. zgłoszeń wypoczynku. MEiN podało wówczas, że liczba uczestników wypoczynków wynosi ponad 632,7 tys.

W ubiegłym roku kuratorzy zatwierdzili blisko 30 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów. Łącznie w ubiegłoroczne wakacje skorzystało z nich ponad 1 mln 170 tys. uczniów

Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci organizator w zgłoszeniu ma obowiązek podać m.in. dane o miejscu wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, o warunkach sanitarno-higienicznych, liczbie uczestników, zatrudnionej kadrze i o programie pracy z dziećmi. Musi również zapewnić dostęp do opieki medycznej.

Dzięki temu wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Podobne kontrole mogą przeprowadzić straż pożarna i sanepid - zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak i w czasie jego trwania.

W razie występowania nieprawidłowości, już na etapie przygotowywania wypoczynku, rodzic powinien zwrócić się do organizatora i domagać się ich likwidacji, powołując się na przepisy rozporządzenia. Może również zasięgnąć opinii lub porady kuratora oświaty, a nawet zgłosić konkretne zastrzeżenia.

Kurator oświaty, weryfikując zgłoszenie wypoczynku przez organizatora, sprawdza jego poprawność, w tym może zwrócić szczególną uwagę na informacje przekazane przez rodzica. Ponadto każdy rodzic lub zainteresowana osoba może sprawdzić, czy wypoczynek, w którym uczestniczy jego dziecko, został zgłoszony w publicznej bazie, co stanowi gwarancję właściwego zorganizowania wypoczynku.

Również w czasie realizacji wypoczynku każdą ewentualną nieprawidłowość należy zgłaszać do kuratora oświaty właściwego ze względu na lokalizację wypoczynku lub odpowiednio do służb sanitarno-epidemiologicznych, straży pożarnej i do innych służb porządkowych.

Nadzór nad wypoczynkiem organizowanym w kraju sprawuje kurator oświaty właściwy ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku. Nadzór nad organizacją wypoczynku za granicą sprawuje kurator oświaty właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora wypoczynku.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz