×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Kwarantanna skrócona dla osób zaszczepionych po wykonaniu testu
- Jeżeli chodzi o współdomowników, to żeby zwolnić się z kwarantanny w przypadku osób zaszczepionych, trzeba wykonać test - wyjaśniał minister zdrowia. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Kwarantanna skrócona dla osób zaszczepionych po wykonaniu testu

Autor: PAP Data: 09 lutego 2022 14:55 | Aktualizacja: 09 lutego 2022 15:11

- Jeżeli chodzi o współdomowników, to żeby zwolnić się z kwarantanny w przypadku osób zaszczepionych, trzeba wykonać test - powiedział w środę (9 lutego) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia był m.in. pytany o to, czy współdomownicy osoby chorej nadal są objęci obowiązkiem wykonania testu.

Do zwolnienia z kwarantanny potrzebny test

- Jeżeli chodzi o współdomowników, to żeby zwolnić się z kwarantanny w przypadku osób zaszczepionych, trzeba wykonać test - zaznaczył Niedzielski.

Wyjaśni także, że "jeżeli mówimy o wprowadzeniu nowej reguły kwarantanny dla współdomowników, czyli że się ona zaczyna w tym momencie, w którym zaczyna się izolacja chorego, to nadal obowiązuje reguła, że kwarantanna może zostać skrócona dla osób zaszczepionych po wykonaniu testu".

- Zaszczepieni są po prostu bardziej bezpieczni - dodał szef resortu zdrowia.

Koniec z kwarantanną przyjazdową

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał też, że od 11 lutego zniesiona zostanie instytucja kwarantanny przyjazdowej. Natomiast kwarantanna przyjazdowa z państw spoza strefą Schengen skrócona zostanie do 7 dni. Wcześniej kwarantanna przyjazdowa obowiązywała, w zależności od państwa przybycia, 7 lub 10 dni.

Zniesienie obostrzeń - prawdopodobnie w marcu

Szef resortu zdrowia dodał, że w lutym powinniśmy obserwować znaczne spadki zakażeń.

- W marcu będziemy mogli podejmować decyzje dotyczące znoszenia części zasad bezpieczeństwa, żeby w czas wiosenny można było wejść w normalnym trybie funkcjonowania - powiedział Adam Niedzielski.

Dodał, że z obserwacji dotychczasowego przebiegu epidemii COVID-19 wynika, że że apogeum 5. fali jest za nami.

- To przesilenie potwierdzają codzienny poziom zakażeń, liczba zleceń przez lekarzy POZ na testy w kierunku koronawirusa. Ta tendencja spadkowa jest stała - uważa minister zdrowia. 

IZOLACJA.jpg

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz