Lockdown w Polsce. Kościoły otwarte tak jak sklepyPAP - 22 marca 2021 08:49


Kościoły są otwarte na takich samych zasadach jak sklepy, przestrzeganie obostrzeń przeciwepidemicznych będzie kontrolowane jednakowo we wszystkich obiektach – zapewnia Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Minister przypomniał, że w kościołach i w sklepach może przebywać jedna osoba na 15 mkw. "I tak jak z całą stanowczością będzie to przestrzegane i weryfikowane w sklepach, również będziemy weryfikowali to w przypadku kościołów" - zapewnił.

"Wszystkie obiekty, bez wprowadzania jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na charakter, będą w ten sam sposób kontrolowane" - dodał.

Na pytanie o pomoc dla przedsiębiorców branży hotelarskiej rzecznik rządu Piotr Muller odparł, że "w ostatnim czasie premier Mateusz Morawiecki ogłosił dodatkowe wsparcie, jeżeli chodzi o kwestie związane z przedsiębiorcami". Dodał, że z jednej strony jest to tarcza finansowa PFR, "kierowana w szczególności do branży hotelarskiej, gastronomicznej", z drugiej "rozwinięcie mechanizmu finansowania z pierwszej tarczy", który przewiduje umorzenie części subwencji i rozszerzenie tarczy branżowej.

Odesłał do strony internetowej PFR, na której - powiedział - można sprawdzić, "jaka konkretnie restauracja, jaki konkretnie hotel w każdym powiecie otrzymał wsparcie finansowe i w jakiej wysokości".