Partnerzy portalu
Łotwa: prawie 4-tygodniowy lockdown z powodu wzrostu zakażeń Na Łotwie zamknięte zostaną sklepy, restauracje, szkoły nie odbędą się masowe imprezy/ fot. Unsplash

Łotwa: prawie 4-tygodniowy lockdown z powodu wzrostu zakażeń

Autor: PAP Data: 19 października 2021 09:08

Rząd Łotwy ogłosił wprowadzenie od 21 października do 15 listopada lockdownu w całym kraju, aby zahamować wzrost zakażeń konawirusem. Wśród państw Unii Europejskiej na Łotwie zaszczepił się najmniejszy odsetek ludności.

Zamknięte zostaną sklepy, restauracje, szkoły nie odbędą się masowe imprezy; dostępne będą tylko sklepy z artykułami pierwszej potrzeby, wprowadzona będzie też godzina policyjna od 20 do 5 rano - zapowiedział po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu minister zdrowia Daniels Pavluts.

Łotwa: łagodniejsze obostrzenia dla zaszczepionych

Minister dodał, że lockdown będzie złagodzony jedynie dla osób zaszczepionych przeciw Covid-19.

Jak podkreślił premier Arturs Kriszjanis Karinsz, decyzja o lockdownie została podjęta ze względu na niski wskaźnik zaszczepień. "Proces szczepień nie poszedł prawidłowo" - powiedział.

Zwrócił też uwagę, że system ochrony zdrowia w kraju jest zagrożony z powodu gwałtownego wzrostu liczby osób hospitalizowanych. - Jeśli radykalnie tego nie zmienimy, szpitale nie będą w stanie pomóc nie tylko pacjentom z koronawirusem, ale także zaszczepionym, u których nastąpi pogorszenie innych schorzeń - podkreślił premier. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz