×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Mały ZUS wydłużony o rok
Mały ZUS wydłużony; fot. shutterstock.com

Mały ZUS wydłużony o rok

Autor: PAP Opublikowano: 31 maja 2023 16:22

Sercem polskiej gospodarki są małe firmy. Pracowaliśmy nad rozwiązaniami, aby tzw. mały ZUS był wydłużony o rok, chcemy dać oddech małym firmom dla dalszego rozwoju – powiedziała w środę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Rozwiązanie obejmie ponad 300 tys. firm.

W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej odbyła się konferencja prasowa, podczas której poruszono takie tematy, jak: mały ZUS plus, sytuacja na rynku pracy, bezrobocie, czternasta emerytura, działania rządu w czasie pandemii covid i pomoc dla przedsiębiorców w tym czasie.

Sytuacja na rynku pracy jest stabilna

Szefowa MRiPS Marlena Maląg podkreśliła, że sytuacja na rynku pracy jest stabilna. Wskazała, że stopa bezrobocia w Polsce jest historycznie niska i wyniosła pod koniec kwietnia 5,2 proc.

Minister przypomniała działania rządu w czasie pandemii covid i pomoc dla przedsiębiorców w tym okresie.

Mały ZUS wydłużony

"Sercem polskiej gospodarki są małe firmy, które dają potencjał rozwojowy naszego kraju. Dlatego została podjęta decyzja. Z ministrem rozwoju i technologii Waldemarem Budą pracowaliśmy nad rozwiązaniami, które mają przyczynić się (...) do tego, aby tzw. mały ZUS był świadczeniem, który jest o jeden rok wydłużany, żeby dać oddech małym firmom dla dalszego rozwoju" - powiedziała minister rodziny.

Poinformowała, że rozwiązanie obejmie ponad 300 tys. firm.

W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił ustawę o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami. W czasie prac w komisji złożono poprawkę wydłużającą o dodatkowe 12 miesięcy możliwość skorzystania z obniżonej składki ZUS według zasady tzw. małego ZUS-u plus. Będą mogli skorzystać z niej ci pracodawcy, którzy przynajmniej jeden miesiąc w 2023 r. na takich zasadach odprowadzali składki ZUS.

Jest to możliwość płacenia obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne przez przedsiębiorców, których roczne przychody nie przekraczają 120 tys. zł. Przepisy mają wejść w życie 1 sierpnia br. Ustawę rozpatrzy teraz Senat.

Mały ZUS plus to rozwiązanie dla bardzo małych przedsiębiorców

Obecny na konferencji minister rozwoju Waldemar Buda podkreślił, że mały ZUS plus to rozwiązanie dla bardzo małych przedsiębiorców, jak korepetytorzy, fryzjerzy, makijażystki. Dodał, że to rozwiązanie pozwala na obniżenie składek mniej więcej o połowę.

Poinformował, że będzie to dotyczyć zarówno tych małych przedsiębiorców, którzy jeszcze korzystają z tej preferencji, jak i tych, którzy utracili do niej prawo. "Te osoby, które korzystały z tego uprawnienia i utraciły je w 2023 r., będą mogły uzyskać podobne świadczenie od 1 sierpnia przez okres roku (...), jeśli tylko spełniają kryterium przychodu" - powiedział Buda.

Przekazał, że koszt małego ZUS-u plus dla budżetu państwa w tym roku to ok. 300 mln zł. "W kolejnych latach łącznie to może być nawet 2 mld zł. Jeśli chodzi o liczbę przedsiębiorców, to liczymy, że jeszcze w 2023 r. skorzysta z tego rozwiązania ponad 60 tys. małych przedsiębiorców" - stwierdził minister rozwoju.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz