Partnerzy portalu
Mekka w pełni otwarta dla zaszczepionych wiernych Na lipiec przypadła tegoroczna zbiorowa pielgrzymka wiernych z całego świata, zwana hadżdż/ fot. Unsplash

Mekka w pełni otwarta dla zaszczepionych wiernych

Autor: PAP Data: 18 października 2021 13:55

Największy meczet na świecie i najświętsze miejsce islamu od niedzieli dostępne jest dla zaszczepionych wiernych bez limitu pielgrzymów – poinformowała telewizja Al-Dżazira.

Znów muzułmanie mogą modlić się ramię w ramię w Wielkim Meczecie w mieście Mekka znajdującym się na terytorium Królestwa Arabii Saudyjskiej - podkreśliła stacja.

Lokalne władze zrezygnowały z obowiązku zachowania dystansu społecznego, wymagając zarazem, by pielgrzymi byli w pełni zaszczepieni i nosili maseczki zasłaniającego nos i usta.

Znajdująca się na terenie Wielkiego Meczetu świątynia Al-Kaaba, w której narożnik jest wbudowany otoczony najwyższym kultem tzw. czarny kamień, pozostaje odgrodzona od wiernych. Wielu pielgrzymów decyduje się całować kamień, co w obecnej sytuacji epidemicznej nie powinno mieć miejsca. Sześcienna budowla, okryta czarnym jedwabiem ze złotymi haftami wersetów koranicznych, wyznacza muzułmanom na całym świecie kierunek modlitwy.

Pielgrzymka muzułmańskich wiernych z całego świata

Na lipiec przypadła tegoroczna zbiorowa pielgrzymka wiernych z całego świata, zwana hadżdż. Ze względu na pandemiczne obostrzenia liczbę uczestników ograniczono do 60 tys. osób. Muzułmanie mają prawo odbyć w dowolnej porze indywidualną pielgrzymkę, umrę. Saudyjskie władze wierzą, że zniesienie ograniczeń w dostępie do najważniejszego miejsca na mapie islamu pozwoli wszystkich chętnym muzułmanom odwiedzić Mekkę i wypełnić religijny obowiązek.

Obie pielgrzymki generują rocznie 12 mld dolarów wpływów do budżetu Królestwa. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz