×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Mimo wirusa, stałe zatrudnienie bije rekordy
W porównaniu z okresem sprzed epidemii, przybyło ponad 800 tys. pracujących bezterminowo/ fot. Shutterstock

Mimo wirusa, stałe zatrudnienie bije rekordy

Autor: PAP Data: 07 października 2021 13:54 | Aktualizacja: 07 października 2021 14:32

Mimo kryzysu i koronawirusa w okresie pandemii wzrosła liczba pracujących na czas nieokreślony. Jednocześnie ubyło osób z mniej stabilnymi, czasowymi umowami - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

W porównaniu z okresem sprzed epidemii, przybyło ponad 800 tys. pracujących bezterminowo. "Ta tendencja jest jeszcze bardziej widoczna przy prześledzeniu udziału zatrudnionych czasowo w ogólnej liczbie pracowników najemnych. W IV kw. 2019 r. stanowili oni 20,7 proc. pracujących, a w IV kw. 2017 r. - 25,5 proc. Z kolei w II kw. 2021 r. ich udział wyniósł już tylko 15,5 proc." - podaje "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane GUS.

Stałe zatrudnienie bije rekordy

Podobny trend wynika z danych Eurostatu. "Polska przestała być niechlubnym liderem zatrudnienia czasowego. Jeszcze w 2016 r. na podstawie takich umów pracowało 21,6 proc. Polaków (1. miejsce w UE; średnia unijna wynosiła wówczas 12,2 proc.). W 2020 r. wskaźnik ten wyniósł już tylko 14,4 proc. (wciąż wysokie 3. miejsce, ale przy znacznie mniejszej różnicy do średniej UE wynoszącej 10,5 proc.)" - informuje "GDP".

Pracujący na czas nieokreślony nie muszą obawiać się, że ich kontrakt nie zostanie przedłużony. Plusem dla zatrudnionych jest też m.in. konieczność uzasadniania wypowiedzenia ich umowy oraz obowiązek konsultacji zwolnienia ze związkiem zawodowym - podkreśla gazeta.

Gdzie największe szanse na zatrudnienie?

Zatrudnienia są widoczne w branżach, które nie odnotowywały strat w okresie pandemii. Chodzi np. o handel internetowy, sektor IT, marketing.

"Przy dość dobrej koniunkturze gospodarczej po okresie recesji firmy chcą stabilizować zatrudnienie. Wzrost liczby zarobkujących bezterminowo uwidacznia znaczący wpływ kryzysu demograficznego na ucywilizowanie rynku pracy. Brak chętnych do podjęcia angażu wpłynął na postawy firm. Zdają sobie sprawę, że jeśli teraz nie ustabilizują zatrudnienia, to w przyszłości będą mieć jeszcze większy problem, bo zapaść demograficzna się pogłębia" - mówi cytowany przez "DGP" prof. Jacek Męcina z Uniwersytetu Warszawskiego, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz