Partnerzy portalu
Mniej bezrobotnych niż przed pandemią Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 5,5 proc. i w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 punktu proc./fot. Shutterstock

Mniej bezrobotnych niż przed pandemią

Autor: PAP Data: 05 listopada 2021 11:39

Szacowana stopa bezrobocia w październiku wyniosła 5,5 proc., co oznacza, że w porównaniu z bezrobociem w poprzednim miesiącu spadła o 0,1 pkt. proc. – poinformowała w Boguchwale (woj. podkarpackie) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

- Po półtora roku walki z pandemią mamy mniej osób bezrobotnych niż mieliśmy przed pandemią - wskazała szefowa resortu rodziny.

Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 5,5 proc. i w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 punktu proc. Przed rokiem stopa bezrobocia wynosiła 6,1 proc., mówimy więc o spadku rzędu 0,6 punktu proc.

Spadek zarejestrowanych w urzędach o 10,4 proc. rok do roku

W analogicznym okresie ubiegłego roku w rejestrach urzędów pracy figurowało ponad milion osób bezrobotnych (1018,4 tys.). Teraz, według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, zarejestrowanych było 912,3 tys. osób bezrobotnych, dokładnie o 106,1 tys. osób mniej niż przed rokiem. Mówimy więc o spadku rzędu 10,4 proc. rok do roku.

- Porównując poziom bezrobocia w końcu października 2021 roku do danych z lutego ubiegłego roku, czyli stanu sprzed początku pandemii koronawirusa zauważymy, że liczba zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych nieznacznie spadła o 7,6 tys. osób (o 0,8 proc.), a stopa bezrobocia rejestrowanego była na identycznym poziomie jak w końcu lutego 2020 roku – zwraca uwagę Marlena Maląg.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu października kształtowała się w przedziale od 3,2 proc. w woj. wielkopolskim do 8,6 proc. w woj. warmińsko-mazurskim. W każdym województwie wskaźnik ten był od 0,1 do 0,2 punktu procentowego niższy niż miesiąc wcześniej.

Także dane Eurostatu na temat bezrobocia pokazują, że sytuacja na rynku pracy w naszym kraju jest dobra. Zgodnie z nimi we wrześniu 2021 roku stopa bezrobocia, liczona według definicji przyjętej przez Eurostat, wyniosła w Polsce 3,4 proc. wobec 6,7 proc. w Unii Europejskiej i 7,4 proc. w strefie euro.

- Według najnowszej prognozy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa rejestrowanego bezrobocia w październiku powróciła do poziomów sprzed kryzysu COVID-19. Liczba bezrobotnych będzie mniejsza o 7 tys. osób w stosunku do lutego 2020 r. Muszę powiedzieć, że to szybciej niż się spodziewałem - skomentował najnowszą informację resortu pracy Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz