×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Monika Dąbrowska na EEC: franczyza to wspólny interes franczyzodawcy i franczyzobiorcy
Monika Dąbrowska, prezes Polskiej Organizacji Franczyzodawców. Fot. PTWP

Monika Dąbrowska na EEC: franczyza to wspólny interes franczyzodawcy i franczyzobiorcy

Autor: KG/horecatrends Data: 05 maja 2022 10:50

- To jest odpowiedzialność i rola franczyzodawcy dobrać franczyzobiorców, którzy będą się utożsamiać się z konceptem, którzy zainwestują nie tylko swoje pieniądze, ale też swoją wiedzę, doświadczenie i pracę w rozwój tego biznesu. To jest moim zdaniem podstawowe założenie franczyzy - powiedziała Monika Dąbrowska, prezes Polskiej Organizacji Franczyzodawców podczas debaty o franczyzie podczas 14. Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Monika Dąbrowska, prezes Polskiej Organizacji Franczyzodawców podczas debaty o franczyzie  mówiła m.in. o Kodeksie Dobrych Praktyk dla rynku franczyzy, który został opracowany w 2021 roku wraz z franczyzodawcami i franczyzobiorcami. W jej ocenie dokument spełnia swoją rolę.  

- Opiera się on na Europejskim Kodeksie Etyki Franczyzy, który stosuje wiele krajów europejskich. Nasz Kodeks, nasza samoregulacja lokalna zawiera więcej zapisów chroniących franczyzobiorców, regulujących współpracę pomiędzy franczyzodawcami a franczyzobiorcami - mówiła Monika Dąbrowska.

Dodała, że zgadza się ze słowami innego prelegenta tej debaty Marcina Sławeckiego z Ministerstwa Sprawiedliwości, że franczyza to relacja B2B oparta na współpracy, na rzetelnej informacji, dostarczonej przed zawarciem umowy franczyzy.

- Warto też podkreślić to, że nikt nie ma obowiązku wejścia w stosunek franczyzy. Jeżeli dana sieć franczyzowa nie spełnia oczekiwania, a umowa nie zawiera wszystkich informacji istotnych dla kandydata - jest bardzo duża dostępność systemów franczyzowych i po prostu można wybrać system, który spełnia oczekiwania kandydata - wskazywała prezes Dąbrowska.

Dzięki Kodeksowi Dobrych Praktyk wiele firm zmieniło standardy

Podkreśliła, że samoregulacja w postaci Kodeksu Dobrych Praktyk dla rynku franczyzy jest bardzo szeroka.

- Ponad 20 firm i kilka tysięcy podmiotów franczyzowych działa zgodnie z taką samoregulacją. Wiele firm w tym czasie zmieniło standardy udzielania franczyzy, informowania kandydatów o zasadach współpracy. Wydaje mi się, że jest za wcześnie, żeby oceniać jaki wpływ na rynek miał ten Kodeks, ale na razie wydarzyło się tyle, że wiele firm franczyzowych poprawiło standardy i franczyzodawcy to doceniają. Może to potwierdzić Paweł Tracz, który reprezentuje tę grupę małych przedsiębiorców - podsumowała prezes POF.

Polski Kodeks dla rynku franczyzy jest bardziej szczegółowy 

Paweł Tracz, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców, przewodniczący Zespołu ds. Franczyzy przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców wywołany przez prezes Monikę Dąbrowską wskazał, że większość zagadnień zawartych w Kodeksie Dobrych Praktyk dla rynku franczyzy jest napisanych dość szczegółowo jak na rynek europejski.

- Kodeks europejski jest bardzo miękkim i elastycznym jak cała franczyza dokumentem, natomiast u nas te zapisy są bardzo uszczegółowione - mówił Paweł Tracz.

Zwrócił uwagę m.in. na obowiązek udostępnienia umowy na 14 dni przed jej podpisaniem i przystąpieniem do sieci.

- Ma być ona udostępniona do analizy, żeby móc zorientować się, czy dany model franczyzowy jest rzeczywiście dla osoby, które się chce z nim zmierzyć. Często bowiem franczyzobiorcy podejmują taką decyzję w emocjach, natomiast pewne rzeczy trzeba po prostu na chłodno ocenić - mówił Paweł Tracz dodając, że jeżeli przedsiębiorcy nie odpowiada dany model franczyzy, może wybrać inny z 300 brandów franczyz, jakie są na polskim rynku.

Sukces franczyzy zależy od obu stron

W toku dalszej dyskusji prezes Monika Dąbrowska podkreślała, że franczyza to wspólny interes franczyzodawcy i franczyzobiorcy.

- Jego sukces i jego powodzenie biznesowe i ekonomiczne zależy od obu stron. I to jest odpowiedzialność i rola franczyzodawcy dobrać franczyzobiorców, którzy będą się utożsamiać się z konceptem, którzy zainwestują nie tylko swoje pieniądze, ale też swoją wiedzę, doświadczenie i pracę w rozwój tego biznesu. To jest moim zdaniem podstawowe założenie franczyzy – mówiła prezes Polskiej Organizacji Franczyzodawców.

Zaznaczyła, że bardzo duża odpowiedzialność spoczywa na franczyzodawcach, dlatego ta samoregulacja - Kodeks Dobrej Praktyki dla rynku franczyzy, może wiele podpowiedzieć mniej dojrzałej sieci, nie międzynarodowej a lokalnej, która dopiero jest na początku tej drogi.

Dodała, że na studiach podyplomowych ''Zarządzanie franczyzą’’ uruchomionych na SGH są przedsiębiorcy, którzy mają swoje małe sieci i te osoby szukają informacji, co trzeba ująć w koncepcie franczyzowym, żeby go rozwijać.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz