×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Na tym rozwiązaniu mają skorzystać producenci win, miodów pitnych i wódek regionalnych
Kolejną zmianą jest wprowadzanie w Polsce preferencji dla małych, niezależnych producentów napojów alkoholowych, co będzie polegać na obniżeniu o połowę stawki akcyzy. Fot. Shutterstock

Na tym rozwiązaniu mają skorzystać producenci win, miodów pitnych i wódek regionalnych

Autor: PAP Data: 08 grudnia 2021 16:00 | Aktualizacja: 08 grudnia 2021 16:02

Za projektem nowelizacji ustawy o akcyzie obniżającym wysokość tego podatku na wyroby alkoholowe wytwarzane przez małych producentów opowiedziała się w środę (8 grudnia) sejmowa komisja finansów publicznych.

Chodzi o rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, nad którym pracowały Podkomisja stała do monitorowania systemu podatkowego oraz Komisja Finansów Publicznych.

Referując członkom komisji finansów efekty prac w Podkomisji poseł Piotr Polak wyjaśnił, że projekt ustawy implementuje dyrektywy i rozporządzenia unijne, a podczas posiedzenia podkomisji zgłoszono do niego dwie poprawki.

Co z opodatkowaniem piwa?

Podczas pracy w Komisji Finansów do projektu przyjęto poprawki legislacyjne. Odrzucono natomiast poprawkę posła KO Arkadiusza Marchewki, która - jak mówił - stanowiła odpowiedź na wątpliwości zgłoszone przez stronę społeczną i proponowała opóźnienie o miesiąc wejścia w życie przepisu dotyczącego opodatkowania piwa, by dać ich producentom więcej czasu na dostosowanie się.

Jak twierdził obecny na posiedzeniu komisji wiceminister finansów Piotr Patkowski, regulacja ta wprost realizuje przepisy unijne i musi zostać wdrożona w tym kształcie. Patkowski przekonywał, że przepis był w projekcie od dawna i branża miała czas, by się z nim zapoznać.

Głównym celem zmian zawartych w projekcie jest wdrożenie trzech dyrektyw unijnych - horyzontalnej, obronnej i alkoholowej. Chodzi o elektronizację wewnątrzunijnych przemieszczeń wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą, czyli objęcie ich monitorowaniem przy użyciu systemu EMCS. Jak tłumaczono podczas prac, obecnie przemieszczanie jest monitorowane przy użyciu dokumentów papierowych.

Obniżenie stawki akcyzy, definicja małego producenta

Kolejną zmianą jest wprowadzanie w Polsce preferencji dla małych, niezależnych producentów napojów alkoholowych, co będzie polegać na obniżeniu o połowę stawki akcyzy oraz na dodaniu do ustawy definicji małego, niezależnego producenta. Na rozwiązaniu mają skorzystać producenci win, miodów pitnych i wódek regionalnych.

W projekcie proponuje się także m.in. uelastycznienie sprzedaży na odległość wyrobów akcyzowych z akcyzą zapłaconą w innym kraju a przeznaczonych bezpośrednio dla konsumenta. Akcyzę będzie można rozliczyć na terenie kraju bez konieczności korzystania z usług pośrednika. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz