×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Na Ukraińców czeka wiele ofert pracy w HoReCa
Na Ukraińców czeka wiele ofert pracy; fot. shutterstock

Na Ukraińców czeka wiele ofert pracy w HoReCa

Autor: portalspozywczy.pl Data: 02 marca 2022 14:59

Chłonność polskiej gospodarki w zatrudnianiu cudzoziemców jest wysoka - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Artur Skiba, Prezes Zarządu Antal.

Ukraińcy w hotelarstwie i gastronomii

- Według danych Narodowego Banku Polskiego z 2018 r. bardzo duża część wschodnich sąsiadów pracowała w Polsce w usługach dla gospodarstw domowych (34,6%), budownictwie (22,7%), rolnictwie (17,4%) hotelarstwie i gastronomii (16,5%) oraz w handlu hurtowym i detalicznym (6,5%) - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Artur Skiba, Prezes Zarządu Antal.

- Aktualnie na podstawie oświadczeń wydanych w 2021 r. najwięcej przedstawicieli Ukrainy pracuje w branży przemysłowej (35,3%), budowlanej (18,1%), transportowej (17,5%), administracyjnej (15,6%), handlowej (4,5%), hotelarskiej i gastronomicznej (3%), rolnictwie (1,4%), służbie zdrowia i pomocy społecznej (1%). Działalność profesjonalną prowadzi 0,9% mniejszości ukraińskiej - tłumaczy.

Polska może zatrudnić 300 tys. obcokrajowców

- Wyjazd ukraińskich pracowników na pewno będzie wyzwaniem dla polskich pracodawców. Jednak docelowo nie wpłynie to znacznie na osłabienie gospodarki. Jeżeli chodzi o otwarte wakaty, nie powinno być z nimi problemu. Na koniec III kwartału 2021 r. ich liczba wyniosła ponad 150 tys., więc tyle osób można przyjąć do pracy bardzo szybko. Na polskim rynku pracy znajdzie się miejsce również dla kobiet z dziećmi czy osób starszych. Chłonność polskiej gospodarki w zatrudnianiu cudzoziemców jest naprawdę wysoka. W najbliższym czasie polski rynek pracy będzie w stanie wchłonąć nawet 300 tys. obcokrajowców - podkreśla Artur Skiba.

- Dużo ofert pracy jest w branży retail, gastronomicznej, usługowej i centrach usług wspólnych. Jeżeli chodzi o same procesy poszukiwania pracy dla cudzoziemców, to nastąpiło ich mocne przyspieszenie. Obywatel Ukrainy może skorzystać z bezpłatnej pomocy powiatowego urzędu pracy lub wojewódzkiego urzędu pracy obejmującej wsparcie w znalezieniu pracy, przede wszystkim przez pośrednictwo pracy oraz przez poradnictwo zawodowe - dodaje.

- Poszukujący zatrudnienia mogą również skorzystać z Centralnej Bazy Ofert Pracy nawet bez wizyty w urzędzie pracy, wystarczy jedynie zalogować się na stronie www. Przeszukiwanie ofert możliwe jest również za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej ePraca. Według Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej codziennie w bazie dostępnych jest ok. 70 tys. wolnych miejsc pracy. Co ciekawe, badania przeprowadzone w Polsce w 2018 r. wyraźnie wskazywały na niski poziom dopasowania kompetencji cudzoziemców do potrzeb rynku pracy - mówi.

Całość w serwisie portalspozwyczy.pl

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz