Nadciąga kolejna fala restrukturyzacji m.in. w HoReCa W opinii ekspertów Kancelarii FKK i firmy PMR Restrukturyzacje, w całym 2021 roku możemy spodziewać się w Polsce od około 1600 do nawet 3000 rozpoczętych procesów restrukturyzacyjnych / fot. archiwum PTWP

Nadciąga kolejna fala restrukturyzacji m.in. w HoReCa

Autor: horecatrends.pl/informacja prasowa Data: 29 lipca 2021 12:52

W opinii ekspertów Kancelarii FKK i firmy PMR Restrukturyzacje, w całym 2021 roku możemy spodziewać się w Polsce od około 1600 do nawet 3000 rozpoczętych procesów restrukturyzacyjnych. Ich finalna liczba zależeć będzie od ewentualnej czwartej fali pandemii koronawirusa i wprowadzenia kolejnych obostrzeń dla przedsiębiorców.

2021 rok będzie przełomowy pod względem rozpoczętych restrukturyzacji w Polsce. Według informacji Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w czerwcu br. otwarto aż 266 nowych postępowań. To liczba dotąd niespotykana, bowiem przed 2020 r. miesięczna liczna otwartych procesów naprawczych oscylowała w granicach 30-40 restrukturyzacji miesięcznie. Tym samym w całym 2021 r. nad Wisłą otwarto już łącznie 1002 postępowania. 

W opinii ekspertów do końca bieżącego roku fala nowych restrukturyzacji może tylko nieznacznie wyhamować, a przy negatywnych scenariuszach nawet się rozpędzić. – Przy założeniu, że w gospodarce nie pojawią się już żadne nowe obostrzenia, a handel, gastronomia czy branża hotelarska będą mogły normalnie funkcjonować, i tak możemy oczekiwać około 100 nowych postępowań miesięcznie. Oznacza to, że z końcem roku możemy mieć ponad 1600 nowych postępowań, co będzie oznaczało 100% wzrost w stosunku do roku ubiegłego – mówi Aleksandra Pakuła, radca prawny w Kancelarii FKK. Dodaje przy tym, że w pierwszych miesiącach trzeciego kwartału br. liczba postępowań może być nawet wyższa niż w czerwcu 2021 r. Do 30 czerwca przedsiębiorcy byli bowiem zobowiązani sporządzić sprawozdania finansowe, które w najbardziej precyzyjny sposób pomogą określić, jak wygląda ich obecna kondycja finansowa.

Możliwe nawet 3000 restrukturyzacji

– Niewątpliwie rekordowa liczba w czerwcu 2021 r. jest pokłosiem tego, że część przedsiębiorców już sporządziła sprawozdania i rzetelna analiza otrzymanych danych skłoniła wielu z nich do podjęcia decyzji o wdrożeniu działań restrukturyzacyjnych. Jednak duża część przedsiębiorców wyczekiwała z wykonaniem sprawozdania do końca czerwca, co oznacza, że za kilka tygodni możemy spodziewać się kolejnej fali wniosków – podkreśla Aleksandra Pakuła.

Eksperci podkreślają, że w przypadku, gdy na jesień powrócą ograniczenia w działalności przedsiębiorstw, liczba procesów naprawczych może rosnąć jeszcze gwałtowniej niż dotychczas. – Poprzednie lockdowny pochłonęły dużą część rezerw finansowych, które zazwyczaj i tak były niewielkie. Kolejne obostrzenia spowodują, że sytuacja może stać się dramatyczna, a liczba otwartych postępowań może wzrosnąć nawet dwukrotnie – do 200-300 w każdym miesiącu. Może to oznaczać, że 2021 r. w czarnym scenariuszu zamkniemy z liczbą nawet 3000 nowych postępowań – wylicza Małgorzata Anisimowicz, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny i prezes zarządu PMR Restrukturyzacje.

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, jedną z branż (rozdzielaną według Polskiej Klasyfikacji Działalności) z największą liczbą restrukturyzacji jest sektor HoReCa. 

– Wysoko w zestawieniu znaleźli się również przedsiębiorcy z sektora gastronomiczny. Eksperci Kancelarii FKK i PMR Restrukturyzacje wskazują, że szczególnie trudny okres ma za sobą branża hotelarska, która charakteryzuje się wysokim poziomem stałych kosztów, nawet w sytuacji zamknięcia obiektów. Wiele obiektów usiłuje teraz nadrobić stracone miesiące, ale niestety nie wszystkim udało się przetrwać do okresu zdjęcia obostrzeń – ocenili eksperci. 

Franczyza

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz