Partnerzy portalu
Narciarskie patrole policji na stokach podczas ferii Policjanci na nartach pojawią się w ośrodkach narciarskich m.in. w Zakopanem, Krynicy-Zdroju i Wierchomli; fot. shutterstock

Narciarskie patrole policji na stokach podczas ferii

Autor: PAP Data: 15 stycznia 2022 09:34

Przez cały okres ferii nad bezpieczeństwem osób korzystających ze stoków narciarskich będą czuwać policyjni narciarze.

Funkcjonariusze na nartach pojawią się w ośrodkach narciarskich m.in. w Zakopanem, Krynicy-Zdroju i Wierchomli.

Policjanci na nartach

"Policjanci będą m.in. sprawdzać, czy narciarze i snowboardziści korzystają ze stoku w bezpieczny sposób, czy są trzeźwi, a dzieci i młodzież do 16 roku życia szusują w kaskach ochronnych. Ferie to również dobra okazja, by przypomnieć podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z zorganizowanych terenów narciarskich osobom, które spędzają aktywnie czas na nartach czy snowboardzie, dlatego funkcjonariusze prewencji w rejonie stacji narciarskich będą prowadzić działania profilaktyczno-edukacyjne w ramach akcji +Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku+" - Aneta Izworska z zespołu prasowego sądeckiej policji.

W ramach akcji edukacyjnej policjanci będą rozdawali ulotki oraz elementy odblaskowe, a także zachęcać dzieci i młodzież do wzięcia udziału w konkursach plastyczno-filmowych "Śnieżny dekalog". Zadaniem uczestników będzie zilustrowanie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Narciarski dekalog to zbiór dziesięciu zasad bezpiecznego korzystania ze stoków narciarskich który brzmi: 1. Wzgląd na inne osoby. Każdy narciarz lub snowboardzista powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych osób. 2. Panowanie nad szybkością. Narciarz lub snowboardzista powinien zjeżdżać z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności, trudności i stanu trasy oraz warunków atmosferycznych. 3. Wybór kierunku jazdy. Jadący powyżej narciarz lub snowboardzista, dysponując lepszą widocznością i możliwościami, musi wybrać taki tor jazdy, aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z osobą znajdującą się poniżej. 4. Wyprzedzanie. Wyprzedzanie może następować zarówno po stronie dostokowej, jak i odstokowej, po stronie prawej lub lewej, lecz zawsze w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potrącenia wyprzedzanego. 5. Przejazd i krzyżowanie torów jazdy. Narciarz lub snowboardzista, który wchodzi/wjeżdża na trasę powinien sprawdzić, patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. To samo obowiązuje go przy każdym ruszaniu z miejsca po chwilowym zatrzymaniu. 6. Zatrzymanie się. Tylko w razie absolutnej konieczności narciarz lub snowboardzista może zatrzymać się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz lub snowboardzista powinien usunąć się z toru jazdy tak szybko, jak to możliwe. 7. Podchodzenie i schodzenie. Narciarz lub snowboardzista powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. To samo zachowanie obowiązuje narciarzy i snowboardzistów, którzy pieszo schodzą w dół. 8. Przestrzeganie znaków narciarskich. Każdy narciarz lub snowboardzista winien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach. 9. Zachowanie w razie wypadku. W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić poszkodowanemu pomocy. 10. Stwierdzenie tożsamości. Każda osoba uczestnicząca w wypadku lub będąca jego świadkiem powinna podać swoje dane osobowe.

Policja przypomina o obowiązku używania w czasie jazdy kasku ochronnego przez dzieci i młodzież do ukończenia 16 roku życia. Używanie kasku jest zalecane wszystkim korzystającym ze stoków narciarskich. Ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich zabrania uprawiania narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanych terenach narciarskich w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Za łamanie powyższych przepisów grożą kary grzywny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz