×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Narty we Włoszech: uwaga na Green Pass, jest ważny przez pół roku
Fot. Shutterstock

Narty we Włoszech: uwaga na Green Pass, jest ważny przez pół roku

Autor: PAP Data: 28 stycznia 2022 08:20 | Aktualizacja: 28 stycznia 2022 16:54

Polacy wyjeżdżający na ferie do Włoch muszą pamiętać o tym, że w kraju, gdzie przepustka Covid-19 jest wymagana niemal wszędzie, jest ona ważna przez 6 miesięcy, a nie przez 9, jak w wielu państwach.

Jest to ważne w przypadku dzieci powyżej 12 lat, które drugą dawkę szczepionki otrzymały więcej niż pół roku temu, a zatem w świetle włoskich przepisów, nie mają ważnego Green Pass.

Podczas planowania podróży trzeba zatem dokładnie sprawdzić datę ważności. Wynika to z kalendarza szczepień i tego, że wiele dzieci zostało zaszczepionych drugą dawką na przykład w lipcu zeszłego roku, a trzeciej jeszcze nie otrzymały, bo przepisy w Polsce są inne. Ich Green Pass w Italii jest już nieważny, bo minęło więcej niż pół roku.

Zaniepokojenie tymi różnicami w okresie ważności przepustki covidowej w środku sezonu zimowego wyraża włoska branża turystyczna, przede wszystkim w ośrodkach górskich na północy.

Niektóre rodziny musiały odwołać wyjazd

Sprawa półrocznej ważności Green Pass we Włoszech dotyczy nie tylko Polaków, zwłaszcza rodzin z dziećmi w wieku powyżej 12 lat, ale także turystów z innych państw europejskich. Dzieci do 12. roku życia nie obowiązuje wymóg takiego certyfikatu.

Problem jest ogromny - podkreślają przedstawiciele sektora turystyki świadomi tego, że niektóre rodziny musiały odwołać lub przełożyć wspólny przyjazd do Włoch albo zrezygnować z udziału dzieci w feriach narciarskich.

Oznacza to, że przynajmniej na razie zimowe wakacje w tym kraju nie są doświadczeniem dla wszystkich właśnie z powodu zaostrzonych przepisów w ramach walki z epidemią. Przypomina się zarazem, że branża organizatorów zimowego wypoczynku poniosła przed rokiem poważne straty, szacowane na miliardy euro, po tym gdy odwołany został cały sezon narciarski.

W lokalach obowiązuje Super Green Pass

W niemal wszystkich miejscach publicznych we Włoszech, w tym także w środkach transportu, w hotelach i w lokalach gastronomicznych wymagany jest tzw. Super Green Pass, wystawiany wyłącznie na podstawie wyzdrowienia w ciągu ostatnich sześciu miesięcy lub szczepienia. Ważny certyfikat mają zatem przede wszystkim osoby zaszczepione trzecią dawką szczepionki.

Polskie Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że od piątku rozpocznie proces wystawiania skierowań na szczepienia dawką przypominającą dla dzieci w wieku 12-15 lat. To zaś oznacza, że nastolatki z tej grupy wiekowej, zaszczepione drugą dawką więcej niż pół roku temu będą miały ważny Green Pass po trzecim szczepieniu i dopiero wtedy bez przeszkód będą mogły przyjechać na ferie do Włoch.

Włoska branża turystyczna ma nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia w Rzymie wysłucha jej apeli i wyda bardzo przez nią oczekiwany dekret uznający 9-miesięczną ważność przepustki zagranicznych turystów. Apele o rozwiązanie tej kwestii kierowane są też do ministra turystyki Massimo Garavaglii.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz