Partnerzy portalu
Niedobór pracowników w branży turystycznej w regionie tatrzańskim W Tatrach potrzebują pracowników; fot. unsplash.com

Niedobór pracowników w branży turystycznej w regionie tatrzańskim

Autor: PAP Data: 06 listopada 2021 10:58

Jak potwierdził Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, pracownicy w sektorze hotelarstwa i obsługi turystów pod Tatrami są cały czas poszukiwani, a posiłkowanie się pracownikami z Ukrainy czy Białorusi już nie wystarcza.

Oferty pracy ma wiele hoteli czy pensjonatów z Podhala. Niedobór pracowników widać też choćby na zakopiańskich Krupówkach, gdzie restauracje czy sklepy również poszukują pracowników.

Niedobór pracowników w tatrzańskich hotelach i restauracjach

Jak ocenił Wagner, w minionym sezonie letnim hotelarze i przedsiębiorcy spod Tatr borykali się z niedoborem pracowników, choć wówczas byli zatrudnieni pracownicy sezonowi, którzy teraz wrócili do swoich bieżących zajęć.

"Popyt na pracę w branży hotelarskiej jest pod Tatrami cały czas potężny, zarówno sektorze sprzątania jak i pracowników frontowych, obsługujących gości. Przedsiębiorcy chętnie zatrudniają pracowników z Ukrainy czy Białorusi i w związku ze swoim doświadczeniem i zaangażowaniem są oni często awansowani na wyższe stanowiska, na tak zwanym froncie" - powiedział PAP Wagner.

Cudzoziemcy do pracy w turystyce

Podkreślił także, że atutem Ukraińców i Białorusinów jest brak bariery językowej, zaangażowanie w pracę i często, dobra edukacja.

Dodał jednocześnie, że posiłkowanie się pracownikami z tych kierunków zaczyna brakować.

"Posiłkujemy się pracownikami z dalszych regionów, z Azji - Hindusami, Indonezyjczykami, Tajami, jednak tutaj jest już bariera językowa i kulturowa. Są to pracownicy zatrudniani najczęściej w pionach nie komunikujących się z gośćmi, głównie na zapleczu kuchni i sprzątaniu" - wyjaśnił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz