×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Niedzielski: apogeum IV fali na przełomie listopada i grudnia
Adam Niedzielski,minister zdrowia , jest zdania, że apogeum czwartej fali nastąpi na przełomie listopada i grudnia. / fot. PAP/Adam Warżawa

Niedzielski: apogeum IV fali na przełomie listopada i grudnia

Autor: PAP Data: 13 października 2021 12:01

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy, która ma pozwolić pracodawcy na sprawdzenie, czy jego pracownik jest zaszczepiony. Jest w nim zapis mówiący o obowiązkowych szczepieniach medyków. Ten projekt trzymamy na cięższe czasy – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zapytany o ustawę pozwalającą pracodawcy na sprawdzenie, czy jego pracownik jest zaszczepiony, czy nie, Niedzielski przyznał, że taki projekt został przygotowany w Ministerstwie Zdrowia.

"On odbywa swoją ścieżkę legislacyjną. Jest już po decyzji Komitetu Stałego Rady Ministrów, który to zatwierdził. Teraz jest kolej, żeby ten projekt został wprowadzony na rząd" - poinformował.

Pracodawca sprawdzi czy pracownik jest zaszczepiony? Projekt ustawy

 

Niedzielski dodał, że "dyskusja w komitecie wskazywała na to, że trzeba ten projekt dopracować". "Chociażby rektorzy zgłosili potrzebę, żeby też mieć możliwość weryfikacji studentów. Więc w porozumieniu z ministerstwem czy bezpośrednio z rektorami przygotujemy odpowiednie zapisy" - zastrzegł.

"My będziemy ten projekt trzymali na cięższe czasy. Patrzymy sobie na różne parametry. Nie mówię tylko o epidemicznych wielkościach, ale też o pewnych preferencjach społecznych. Bo podejmowanie decyzji dotyczących walki z pandemią to nie jest tylko podejmowanie decyzji rekomendowanych przez ekspertów epidemicznych, bo tu trzeba uwzględniać o wiele więcej elementów - gospodarcze, społeczne itd." - ocenił.

Według ministra zdrowia w projekcie przygotowanym przez MZ jest zapis mówiący o obowiązkowych szczepieniach w podmiotach leczniczych.

"Kierowałyby ich jednostki, bo zupełnie inna sytuacja jest w gabinecie stomatologicznym, a zupełnie inna sytuacja jest w hospicjum. Uważam, że szczególnie tam, gdzie mamy najciężej chorych, takie rozwiązania powinny być wdrożone" - stwierdził.

Obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 - dla kogo?

W projekcie nie przewidziano obowiązku szczepienia osób pracujących w handlu lub nauczycieli.

Minister Niedzielski zapowiedział, że w Europejskiej Agencji ds. Leków są już złożone badania dotyczące szczepień dzieci poniżej 12. roku życia.

"Tam mamy naszego przedstawiciela, który przekazuje nam informacje, że mniej więcej na przełomie października i listopada powinna być decyzja dopuszczająca. I, oczywiście, jak tylko taka decyzja się pojawi, to my również dopuścimy możliwość szczepień" - zaznaczył.

Według Niedzielskiego przesądzone jest, że ostatecznie trzecia dawka szczepionki będzie dostępna dla wszystkich chętnych. Podkreślił, że trwają konsultacje z ekspertami, kiedy to nastąpi.

Zdaniem Niedzielskiego apogeum czwartej fali nastąpi na przełomie listopada i grudnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz