Partnerzy portalu
Niedzielski: na tle regionu sytuacja epidemiczna w Polsce wygląda dobrze Minister zdrowia ocenił m.in. wydolność systemu opieki zdrowotnej w Polsce/ fot. PTWP

Niedzielski: na tle regionu sytuacja epidemiczna w Polsce wygląda dobrze

Autor: pap Data: 27 października 2021 14:57

Sytuacja epidemiczna w Polsce na tle regionu Europy Środkowo-Wschodniej wygląda dobrze – ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Pod względem zarządzania epidemią będziemy starali się najpierw poszerzać bazę, potem korzystać z możliwości relokacyjnych, które w przypadku Śląska były już w trzeciej fali wykorzystywane i to dotyczy zarówno transportu kołowego, jak i transportu przy wykorzystaniu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego" - powiedział w Sosnowcu minister.

Ocenił, że wydolność systemu opieki zdrowotnej w tej chwili jest mniej narażona na COIVD-19 ze względu na mniejsza liczbę zakażeń i hospitalizacji oraz większe zdolności organizacyjne, "służące zarządzaniu ruchem pacjentów".

Restrykcje w ostatniej kolejności

"Będziemy starali się dostosować infrastrukturę łóżkową. Restrykcje są naprawdę elementem, który będzie wykorzystywany w ostatniej kolejności. Tym bardziej że są pewne restrykcje dotyczące np. noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych" - mówił szef MZ.

Niedzielski akcentował, że kładziony jest nacisk na egzekwowanie obowiązków z tym związanych.

"Jeżeli patrzymy na sytuację dookoła nas, u naszych sąsiadów, raczej Polska wypada korzystnie na tle, mówię o najbliższej - środkowej i wschodniej Europie. Co więcej, jesteśmy w procesie udzielania pomocy innym krajom" - powiedział.

Podał m.in., że w Polsce, w szpitalu w Łodzi, jest dziewięciu pacjentów z Rumunii. "Mamy prośbę o zaplanowanie wsparcia dla Litwy, również Łotwa jest zainteresowana. My raczej jesteśmy w tej pozycji, że patrząc na nasze wydolności organizacyjne w systemie, to my udzielamy pomocy" - wskazał.

Ocenił, że "oczywiście sytuacja może się zmienić, ale na razie sytuacja epidemiczna w Polsce, na tle regionu wygląda dobrze". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz