Dotąd zatrudnienie znalazło blisko 63 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną – informuje szefowa MRiPS Marlena Maląg. Najwięcej osób podjęło pracę w woj. mazowieckim (13,3 tys.), a także w Wielkopolsce (6,6 tys.) i na Dolnym Śląsku (6,5 tys.).
Od ataku Rosji na Ukrainę granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 2,5 mln osób.
- Wiel z tych osób zostanie z nami na dłużej, dlatego zależy nam, by podejmowali oni pracę. Dla nich to szansa na samodzielność i łatwiejsze odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Ale to także szansa dla polskiej gospodarki i rynku pracy. Obywatele Ukrainy mogą wypełnić luki w niektórych branżach - zapewnia minister Marlena Maląg.
Do zatrudnienia obywatela Ukrainy nie potrzeba wielu formalności. Mają oni swobodny dostęp do polskiego rynku pracy - nie potrzebują już zezwoleń ani oświadczeń, by legalnie pracować w Polsce. Jedyny wymóg formalny spoczywa na pracodawcy. W ciągu 14 dni od podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy musi on powiadomić o tym urząd pracy.
Z danych resortu rodziny wynika, że do tej pory zatrudnienie znalazło blisko 63 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną w ich kraju. Najwięcej osób podjęło pracę w woj. mazowieckim (13,3 tys.), a także w Wielkopolsce (6,6 tys.) i na Dolnym Śląsku (6,5 tys.).
Blisko 30 tys. osób, zatrudniono do wykonywania prostych prac. Niespełna 9 tys. osób to robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy. Ale w tej grupie znalazło się także ponad 6,4 tys. pracowników usług i sprzedawców, blisko 5,4 tys. pracowników biurowych i prawie 2,5 tys. specjalistów.
Większość przybyłych do Polski obywateli Ukrainy stanowią kobiety i dzieci. Dlatego - jak podkreśla minister rodziny - istotnym wyzwaniem będzie przygotowanie odpowiedniej oferty zatrudnienia dla dużej liczby kobiet, w tym tych, które opiekują się dziećmi. - Nie każdy jest w stanie sam odnaleźć się na rynku pracy i samodzielnie znaleźć zatrudnienie. Z pomocą przychodzą urzędy pracy - zachęcając i pokazując dostępne oferty pracy - dodaje minister Maląg.
Osoby, które przybyły do Polski z Ukrainy, mogą zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy i skorzystać z oferowanych instrumentów aktywizacji zawodowej takich, jak np. pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe i szkolenia, również w zakresie nauki języka polskiego.
W urzędach pracy jako osoby bezrobotne zarejestrowało się 18,2 tys. obywateli Ukrainy, a 1,4 tys. poszukuje pracy.
Obywatele Ukrainy mogą także szukać pracy przez stronę internetową www.pomagamukrainie.pl i przez portal zielona linia - w marcu zarejestrował on ponad 20 tys. kontaktów.
Dla wielu osób szansą na znalezienie zatrudnienia będą też rozpoczynające się prace sezonowe. Przydatne będą także targi pracy, prowadzone stacjonarnie i online. - Ta forma okazała się bardzo skuteczna w czasie pandemii - podkreśla minister Maląg.
Nie przegap najważniejszych wiadomości