×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Niemcy szykują się do jesiennej fali koronawirusa. Projekt ma 7 punktów
Placówki opiekuńcze będą zobowiązane do zapewnienia "minimalnych standardów zapobiegania zakażeniom i higieny". Fot. Shutterstock

Niemcy szykują się do jesiennej fali koronawirusa. Projekt ma 7 punktów

Autor: PAP Data: 03 lipca 2022 09:10

Rząd federalny zatwierdził 1 lipca pierwsze projekty ministerstwa zdrowia dotyczące przygotowań do kolejnej fali koronawirusa, mające obowiązywać od jesieni. Mają one stać się podstawą m.in. do planowania szczepień.

Siedmiopunktowy plan projektu, który 1 lipca zaprezentował minister zdrowia Karl Lauterbach (SPD) nie zawiera jeszcze regulacji, dotyczących ewentualnych zmian w ustawie o ochronie przed infekcjami. Wiadomo, że obecna podstawa prawna szczepień przeciw Covid-19 ma zostać przedłużona do 30 kwietnia 2023 r. Placówki opiekuńcze będą zobowiązane do zapewnienia "minimalnych standardów zapobiegania zakażeniom i higieny".

Aby uniknąć "wąskich gardeł" w przypadku kolejnej fali epidemii, wolne i zajęte łóżka na oddziałach szpitalnych będą zgłaszane i rejestrowane na poziomie centralnym - szpitale będą zobowiązane do codziennej weryfikacji tych danych. Plan ministerstwa zdrowia zakłada również bieżącą, pełną rejestrację wszystkich (a nie jak dotychczas, jedynie pozytywnych) wyników testów PCR.

- Uważam, że będziemy mieć duże trudności z wariantem BA.5, który obecnie się rozprzestrzenia. Spodziewam się bardzo dużej liczby przypadków, co może również doprowadzić do przeciążenia infrastruktury krytycznej. Tego się obawiam - skomentował minister zdrowia w piątek wieczorem w programie ARD "Tagesthemen".

W piątek komisja ekspertów przedstawiła długo oczekiwany raport na temat skuteczności dotychczasowych środków ochrony przed koronawirusem. Wynika z niego, że środek ochronny, jakim jest noszenie maski, może nadal być pomocny w walce z koronawirusem.

- Jednak co do wielu innych stosowanych wcześniej środków ochrony komisja postawiła duże znaki zapytania, uznając, że ze względu na brak wystarczających danych nie jest możliwa wiarygodna ocena - pisze dpa.

Lauterbach potwierdził także, że wraz z ministrem sprawiedliwości Marco Buschmannem (FDP) chcą teraz "szybko wypracować przepisy, które pozwolą na lepszą ochronę obywateli jesienią i zimą".

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz