×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Niższy VAT w restauracjach wprowadzi Słowacja od stycznia do marca 2023 r.
Turyści w ośrodku narciarskim Kubińska Hola na Słowacji. Fot. PAP

Niższy VAT w restauracjach wprowadzi Słowacja od stycznia do marca 2023 r.

Autor: PAP Data: 07 grudnia 2022 10:25

Koleje linowe, wyciągi narciarskie, parki wodne, obiekty sportowe i restauracje będą miały przez trzy miesiące niższy, 10-procentowy VAT - zdecydował słowacki parlament. Tym samym rekreacyjne pobyty zimowe na Słowacji powinny być atrakcyjniejsze.

Projekt początkowo przewidywał jedynie obniżenie VAT przy korzystaniu z obiektów sportowych, przede wszystkim z wyciągów narciarskich.

Ponieważ przewodniczący parlamentu i jednocześnie lider partii Jesteśmy Rodziną (Sme rodina) Borys Kollar jest właścicielem stacji narciarskiej w Donovalach, najpierw zakres obniżonego VAT rozszerzono na inne obiekty sportowe, a po kolejnych protestach także na branżę gastronomiczną.

10 proc. zamiast 20 proc. VAT-u konsumenci będą płacić od stycznia do marca przyszłego roku. Uzasadnieniem do zmian w podatku jest wzrost cen energii, przy wysokim jej zużyciu przez branże - sportową i gastronomiczną.

W tej ostatniej obniżony VAT dotyczyć będzie jedynie takie podawanie napojów lub jedzenia, przy których potrzebne jest np. wnętrze restauracji, obsługa kelnerska, myjnia naczyń itp.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz