×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Nocna prohibicja w kolejnym mieście. Od 1 lipca w tych godzinach nie kupimy alkoholu
W Krakowie w handlu detalicznym jest ok. 4 tys. zezwoleń na sprzedaż alkoholu, w gastronomii zaś ok. 3,8 tys. zezwoleń. Fot. Shutterstock

Nocna prohibicja w kolejnym mieście. Od 1 lipca w tych godzinach nie kupimy alkoholu

Autor: PAP Data: 18 maja 2023 09:20

W Krakowie od 1 lipca zacznie obowiązywać prohibicja. Sprzedaż alkoholu będzie zabroniona w sklepach na terenie całego miasta od północy do godz. 5:30. Tak zdecydowali w środę (17 maja) radni. Czy ograniczenie dotyczy wszystkich sklepów?

Za uchwałą głosowało 32 radnych, nikt nie był przeciw, od głosu wstrzymało się pięcioro radnych, sześcioro było nieobecnych.

Prohibicja w Krakowie. Jakich punktów dotyczy?

Ograniczenie dotyczy wszystkich punktów prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Chodzi więc o sklepy, w tym monopolowe, supermarkety, sklepy z produktami specjalistycznymi, np. winiarskie, ale i stacje benzynowe. Alkohol będzie bez zmian dostępny w lokalach gastronomicznych.

Władze miasta przygotowując projekt uchwały powołały się m.in. na ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Radni popierający dokument wskazywali na skargi mieszkańców, których spokój jest zakłócany przez pijanych klientów sklepów, w tym turystów. Część z nich podkreślała, że problem dotyczy przede wszystkim Starego Miasta i Kazimierza. Przeciwnicy argumentowali zaś, że małe sklepy w dzielnicach oddalonych od centrum miasta, np. w Nowej Hucie, mogą się utrzymać właśnie dzięki sprzedaży alkoholu. Niektórzy radni ocenili, że dokument nie rozwiąże problemu.

- Stoję po stronie mieszkańców. Ale projekt broni się na poziomie ''emocjonalnym'' (…). Na poziomie intelektualnym są inne możliwości, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców - mówił radny niezależny Wojciech Krzysztonek i wskazał, że policja oraz straż miejska powinny stać na straży porządku nocnego, a urząd miasta wydaje koncesje na sprzedaż alkoholu i może te koncesje cofać.

- Prohibicją zamykamy plażę. Przyznajemy się do bezsilności - powiedział radny, który wstrzymał się od głosu.

Czy nocna prohibicja w Krakowie rozwiąże problem?

O skargach mieszkańców centrum miasta mówił radny Tomasz Daros (Platforma-Koalicja Obywatelska), a skargach mieszkańców rejonów Nowej Huty - Michał Drewnicki (PiS). "Rozwiązania w centrum nie muszą być w innych dzielnicach" - powiedział Daros.

- Mam wątpliwości, czy uchwała rozwiąże problem. Celowane działania często są dużo skuteczniejsze. Poprę projekt uchwały ''warunkowo'', będziemy sprawdzać czy spełnia funkcję, czy poprawiło się - mówił Drewnicki przed głosowaniem.

- Mam wątpliwości, czy uchwała rozwiąże problem, ale jest dobrym krokiem" - powiedział Łukasz Maślona (klub Kraków dla Mieszkańców).

Do poparcia uchwały przekonywała mieszkanka Starego Miasta pani Jadwiga. "Nasi mieszkańcy są bardzo zmęczeni. Widzimy degradację Starego Miasta" - mówiła. Na sesji rady miasta wystąpił też pan Maciej, w przeszłości pobity przez pijanych mężczyzn. Jak relacjonował, na ulicach Kazimierza, gdzie mieszka, rano widać rozbite szkła, dochodzi do pobić. "Godz. 23 w piątek na Kazimierzu - to niedopuszczalne, co się tam wówczas dzieje, jeśli chodzi o prawo związane z zakłócaniem spokoju" - powiedział. Jego zdaniem to nie sklepy są główną przyczyną zakłócania spokoju, ale lokale gastronomiczne, gdzie przychodzi więcej klientów i jest głośniej. Mieszkaniec obawia się, że jeśli sklepy detaliczne zostaną zamknięte, to w ich miejsce powstaną kluby generujące jeszcze więcej hałasu.

Kraków sprząta po pijanych mieszkańcach i turystach 

Do głosowania za prohibicją zachęcała aktorka Alina Kamińska, mieszkanka Kazimierza, która zwróciła uwagę m.in. na to, że miasto za pieniądze podatników sprząta po pijanych mieszkańcach i turystach. Za uchwałą opowiedziała się m.in. Krakowska Kongregacja Kupiecka.

Rady dzielnic są podzielone w sprawie ograniczeń w godzinach nocnej sprzedaży alkoholu. Osiem negatywnie oceniło projekt uchwały (Stare Miasto, Grzegórzki, Prądnik Biały, Krowodrza, Bronowice, Dębniki, Podgórze Duchackie, Mistrzejowice), pięć pozytywnie (Prądnik Czerwony, Zwierzyniec, Łagiewniki -Borek Fałęcki, Podgórze, Wzgórza Krzesławickie), pięć nie zajęło stanowiska (Swoszowice, Bieżanów-Prokocim, Czyżyny, Bieńczyce, Nowa Huta).

Pod koniec 2022 r. w ankiecie UMK prawie 54 proc. mieszkańców opowiedziało się za ograniczeniem nocnej sprzedaży alkoholu, pozostali byli przeciw. W podobnym czasie UMK zlecił też grupie badawczej z Warszawy przeprowadzenie badania opinii publicznej mieszkańców. W sondażu tym uczestniczyło 1,1 tys. osób. Ograniczenie popierało ponad 47 proc. z nich, przeciw było ponad 42 proc., pozostali byli niezdecydowani.

Gdzie już obowiązuje nocna prohibicja?

Nocna prohibicja obowiązuje m.in. w Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Zakopanem, Skawinie.

- Doświadczenia innych miast wskazują, że wprowadzenie tego typu regulacji powoduje wyraźny spadek interwencji dotyczących zakłócania porządku publicznego w nocy oraz poprawę warunków życia mieszkańców - przekonywał w środę (17 maja) dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych UMK Tomasz Popiołek.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu obowiązywało już w mieście od września 2019 r. do kwietnia 2020. Było to porozumienie między miastem a 154 przedsiębiorcami prowadzącymi sklepy, nie przystąpiły do niego hipermarkety i stacje benzynowe. Ze względu na pandemię i trudną sytuację ekonomiczną przedsiębiorców tamta umowa społeczna została zawieszona.

W Krakowie w handlu detalicznym jest ok. 4 tys. zezwoleń na sprzedaż alkoholu, w gastronomii zaś ok. 3,8 tys. zezwoleń. Szacowane wpływy do budżetu miasta z tego tytułu w tym roku sięgną co najmniej 25 mln zł. Z dobrowolnych deklaracji przedsiębiorców wynika, że całodobową sprzedaż detaliczną alkoholu prowadzi ok. 300 punktów, co stanowi ok. 20 proc. łącznej liczby punktów sprzedaży detalicznej. W 2022 r. udział sprzedaży detalicznej alkoholu w sklepach w ogólnej wartości sprzedaży alkoholu w Krakowie wynosił ok. 68 proc. Nie ma informacji o wartości sprzedaży alkoholu w poszczególnych godzinach.

Zakaz sprzedaży alkoholu nie tylko w Polsce

Ograniczenia w godzinach sprzedaży napojów alkoholowych obowiązują m. in. w miastach Irlandii, Portugalii, Litwie, Słowenii, Estonii, Szwecji, Hiszpanii, Finlandii, Łotwy, Norwegii.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz