Partnerzy portalu
Nowe obostrzenia i paszporty covidowe. Co się zmieni? Co będzie wyznacznikiem wprowadzenia nowych obostrzeń covidowych i kiedy należy się spodziewać restrykcji?/ fot. Shutterstock

Nowe obostrzenia i paszporty covidowe. Co się zmieni?

Autor: TVN24 Data: 12 listopada 2021 10:40

Nowe obostrzenia? - W Polsce jest nieco inna sytuacja niż w pozostałych krajach. U nas mamy prężne grono antyszczepionkowców, z którymi musimy się mierzyć - przyznał Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Kiedy rząd zaostrzy restrykcje?

Czy rząd planuje ograniczenia dla niezaszczepionych?

- Patrzymy na wszystkie wdrażane rozwiązania w innych krajach, ale pamiętajmy, że u nas sytuacja społeczna - nie mówię tu o politycznej - jest troszeczkę inna - przyznał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, pytany na antenie TVN24 o wprowadzenie obostrzeń wzorem krajów gdzie w niektórych usługach obowiązują paszporty covidowe.

- Proszę zobaczyć, jak prężne jest u nas grono antyszczepionkowców, z którymi musimy się mierzyć. Staramy się wyważyć, to co jest racjonalne z punktu widzenia medycyny, z tym co to jest racjonalne z punktu widzenia społecznego. Te dwie wartości trzeba zawsze wyważyć - wyjaśniał.

- U nas podejmowane decyzje często spotykają się z różnego rodzaju niepokojami na ulicach. Na pewno nie chcielibyśmy z ludźmi dyskutować na ulicach, nie chcielibyśmy, żeby nagle zaczęły się masowe protesty związane z podejmowaniem decyzji, które dla częściej społeczeństwa mogą być niezrozumiałe i nie chodzi tylko o antyszczepionkowców - dodawał.

Kiedy nowe obostrzenia covidowe? 

Co zatem będzie wyznacznikiem wprowadzenia nowych obostrzeń covidowych i kiedy należy się spodziewać restrykcji?

- W tej chwili nie widzimy potrzeby wprowadzenia obostrzeń, co nie znaczy, że sami jako społeczeństwo, swoim zachowaniem nie sprokurujemy dodatkowych obostrzeń - przyznał rzecznik.

- Na dziś mamy trzy ważne wskaźniki, które rządzą naszą rzeczywistością i podejmowaniem decyzji. Po pierwsze liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców, po drugie liczba szczepień w danym regionie, po trzecie liczba dostępnych łóżek – tłumaczył

- Jeżeli którykolwiek wojewoda poinformuje ministra zdrowia, że w perspektywie tygodnia, dwóch nie widzi możliwości tworzenia nowej bazy łóżkowej dla pacjentów covidowych, to możemy myśleć o obostrzeniach lokalnych. Na dziś nie podejmujemy takich decyzji, ponieważ te łóżka czły czas są dostępne w systemie - podkreślał Andrusiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz