×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Nowe rozporządzenie covidowe. Koniec limitów. Lista obostrzeń
Od 28 lutego łagodniejsze obostrzenia. Koniec limitów klientów, Ukraińcy bez kwarantanny/fot. shutterstock

Nowe rozporządzenie covidowe. Koniec limitów. Lista obostrzeń

Autor: MB Data: 28 lutego 2022 08:56 | Aktualizacja: 01 marca 2022 10:29

W poniedziałek 28 lutego weszło w życie rozporządzenie rządu, które znosi część tzw. obostrzeń covidowych.

  • Nowe rozporządzenie covidowe opublikowano  25 lutego w Dzienniku Ustaw. Zakłada zniesienie niemal wszystkich restrykcji covidowych.
  • Na mocy tego dokumentu od 1 marca zniesione zostaną m.in. zaostrzone limity w restauracjach, hotelach, sklepach, komunikacji publicznej oraz obiektach sportowych.
  • Poza tym działalność wznowić będą mogły dyskoteki i kluby.

28 lutego 2022 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Dokument 25 lutego został opublikowany w Dzienniku Ustaw (dostępny jest w załączniku). Nowe przepisy sanitarne obowiązywać będą do 31 marca br. 

Nowe rozporządzenie wprowadza duże zmiany w obostrzeniach i ograniczeniach związanych z pandemią. Dokument znosi prawie wszystkie dotąd obowiązujące restrykcje. Jednak z kilkoma wyjątkami.

Limity osób znikają. Maski zostają

Nowe rozporządzenie przewiduje, że do końca marca 2022 r. obowiązkowe będzie zakrywanie nosa i ust maseczkami m.in. w sklepach, środkach zbiorowego transportu publicznego, samolotach itp.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią przedstawicieli rządu w nowym rozporządzeniu nie znajdziemy np. obostrzeń dotyczących limitów osób, jakie musiały być zachowane w sklepach, restauracjach, hotelach, środkach transportu oraz podczas spotkań i imprez.

Nowe rozporządzenie: Ukraińcy bez kwarantanny

W nowym rozporządzeniu jest również przepis zwalniający z konieczności odbycia kwarantanny dla przekraczających granicę z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju. Takie osoby nie będą musiały również okazać negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2.

W dokumencie znalazł się również przepis dotyczący wstrzymania pasażerskiego ruchu kolejowego między Polską a Białorusią. "Do dnia 31 marca 2022 r. wstrzymuje się przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem odcinka granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi" - czytamy w nowym rozporządzeniu.

Nowe rozporządzenie: nowe obostrzenia

Na przykład do końca marca obowiązkową 7-dniową kwarantannę będą musiały odbyć osoby przekraczające granicę, które nie mają ważnego paszportu covidowego. Jeśli ktoś zakazi się koronawirusem, to nadal będzie musiał poddać się 7-dniowej izolacji. Lekarz POZ będzie mógł podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli stan zdrowia pacjenta będzie tego wymagał.

Inne zasady izolacji obowiązują osoby wykonujące zawód medyczny, żołnierzy lub funkcjonariuszy. Wtedy izolacja trwa: 7 dni (od dnia uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2) lub 5 dni (jeżeli wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny).

Nowe rozporządzenie przewiduje również, że jeśli ktoś mieszka z osobą chorą, to jego kwarantanna potrwa tyle, ile izolacja współdomownika. Przez 30 dni od zakończenia choroby osoby, które zakończyły izolację lub hospitalizację, nie zostaną objęte kwarantanną z powodu zamieszkiwania z osobą objętą izolacją. Jeśli ktoś jest zaszczepiony i uzyskał negatywny wynik testu, zostanie zwolniony z kwarantanny; jeśli nie jest zaszczepiony, może zostać zwolniony z kwarantanny w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu po zakończeniu izolacji osoby, z którą mieszka.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz