W poniedziałek 28 lutego weszło w życie rozporządzenie rządu, które znosi część tzw. obostrzeń covidowych.
28 lutego 2022 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Dokument 25 lutego został opublikowany w Dzienniku Ustaw (dostępny jest w załączniku). Nowe przepisy sanitarne obowiązywać będą do 31 marca br.
Nowe rozporządzenie wprowadza duże zmiany w obostrzeniach i ograniczeniach związanych z pandemią. Dokument znosi prawie wszystkie dotąd obowiązujące restrykcje. Jednak z kilkoma wyjątkami.
Nowe rozporządzenie przewiduje, że do końca marca 2022 r. obowiązkowe będzie zakrywanie nosa i ust maseczkami m.in. w sklepach, środkach zbiorowego transportu publicznego, samolotach itp.
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią przedstawicieli rządu w nowym rozporządzeniu nie znajdziemy np. obostrzeń dotyczących limitów osób, jakie musiały być zachowane w sklepach, restauracjach, hotelach, środkach transportu oraz podczas spotkań i imprez.
W nowym rozporządzeniu jest również przepis zwalniający z konieczności odbycia kwarantanny dla przekraczających granicę z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju. Takie osoby nie będą musiały również okazać negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2.
W dokumencie znalazł się również przepis dotyczący wstrzymania pasażerskiego ruchu kolejowego między Polską a Białorusią. "Do dnia 31 marca 2022 r. wstrzymuje się przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem odcinka granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi" - czytamy w nowym rozporządzeniu.
Na przykład do końca marca obowiązkową 7-dniową kwarantannę będą musiały odbyć osoby przekraczające granicę, które nie mają ważnego paszportu covidowego. Jeśli ktoś zakazi się koronawirusem, to nadal będzie musiał poddać się 7-dniowej izolacji. Lekarz POZ będzie mógł podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli stan zdrowia pacjenta będzie tego wymagał.
Inne zasady izolacji obowiązują osoby wykonujące zawód medyczny, żołnierzy lub funkcjonariuszy. Wtedy izolacja trwa: 7 dni (od dnia uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2) lub 5 dni (jeżeli wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny).
Nowe rozporządzenie przewiduje również, że jeśli ktoś mieszka z osobą chorą, to jego kwarantanna potrwa tyle, ile izolacja współdomownika. Przez 30 dni od zakończenia choroby osoby, które zakończyły izolację lub hospitalizację, nie zostaną objęte kwarantanną z powodu zamieszkiwania z osobą objętą izolacją. Jeśli ktoś jest zaszczepiony i uzyskał negatywny wynik testu, zostanie zwolniony z kwarantanny; jeśli nie jest zaszczepiony, może zostać zwolniony z kwarantanny w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu po zakończeniu izolacji osoby, z którą mieszka.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.