×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Obostrzenia w kinach. Czy można jeść popcorn na seansach?
Kinowe bary pracują pełną parą. Widzowie dostają jedzenie i napoje w papierowych torbach - ''na wynos''. Fot. KG

Obostrzenia w kinach. Czy można jeść popcorn na seansach?

Autor: Katarzyna Gubała Data: 25 grudnia 2021 13:45 | Aktualizacja: 28 stycznia 2022 17:02

Rozporządzenie Rady Ministrów mówi  o tym, że od 15 grudnia 2021 r. w kinach nie można spożywać napojów ani posiłków. Rzeczywistość jest jednak taka, że kinowe bary pracują pełną parą. Wystarczy sprzedawać widzom jedzenie ''na wynos'' i pozostawić im decyzję, czy spożyją je na sali kinowej.

Czy można jeść w kinie?

Na rządowej stronie czytamy o koronawirusie: ''kina funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym - maks. 30 proc. obłożenia. Konieczne jest zakrywanie ust i nosa. Nie można spożywać posiłków ani napojów w kinach''.

Zmianę od 15 grudnia wprowadziło Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Czytaj też: Jakie obostrzenia obowiązują obecnie w Polsce. Lista ograniczeń

Czy w związku z tym kinowe bary ze słodyczami, napojami, popcornem i innymi przekąskami świecą pustkami? Nie! Wręcz przeciwnie. Odwiedziliśmy kina trzech sieci Cinema City, Multikino i Helios. W każdym z kinowych barów klienci odchodzili od kas w stronę kinowych sal z kubkami napojów i  papierowymi torbami wypełnionymi popcornem lub słodyczami. 

Jedzenie w kinach - sprzedajeż  wyłącznie na wynos

W Multikinie wytłumaczono nam, że napoje i jedzenie sprzedawane są jedynie w opcji ''na wynos''.  Klient może je spożyć w wyznaczonych miejscach przed kasami kina. Może je też zabrać ze sobą na salę kinową w papierowej torbie, w którą zostały zapakowane jako ''na wynos''. 

- Mówimy widzom, że jeśli będą spożywać zakupione jedzenie podczas oglądania filmu, a zdarzyłaby się kontrola sanepidu albo policji - robią to na własne ryzyko - usłyszeliśmy od osoby sprawdzającej bilety. 

Widzowie wchodzący na sale kinowe z torbami pełnymi jedzenia i napojów mijali przygotowaną przez Multikino tablicę z napisami: ''Zakaz spożywania napojów i posiłków na sali kinowej'', ''Sprzedaż napojów i posiłków tylko na wynos'' oraz ''Spożycie napojów i posiłków tylko w wyznaczonych miejscach''. 

Jedzenie w kinie: Pracownik przypomni o zakazie

Podobnie było w kinie sieci Helios. Od wejścia do budynku kina pachniało świeżo zrobionym popcornem. Widzowie odchodzili od baru z papierowymi  torbami i wchodzili z nimi na sale kinowe. Spytaliśmy, czy jeśli pracownik kina wejdzie na salę kinową i zobaczy, że jemy np. popcorn w kinowym pudełku wyciągnięty z torby - zażąda od nas opuszczenia sali kinowej albo schowania jedzenia. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że nie, ale...

- Pracownik przypomni o tym, że jest zakaz spożywania posiłków i napojów w kinie. 

Jednocześnie na swojej stronie internetowej Helios informuje, że ''Naszych Widzów obowiązuje nakaz noszenia maseczek zasłaniających usta i nos na terenie kina. Ponadto, w salach kinowych obowiązuje zakaz spożywania przekąsek oraz napojów''. 

Również w Cinema City widzowie z wielkimi kubkami napojów gazowanych w jednej ręce i torbą z pudłem popcornu wchodzili na sale kinowe. 

Kino: klient ponosi odpowiedzialność za nieprzestrzeganie obostrzeń

W mediach społecznościowych Cinema City jeden z klientów zapytał, dlaczego skoro jest rozporządzenie o zakazie spożywania jedzenia na sali, ''ludzie wchodzili z popcornami i colami''?

''(...) nie walczymy z klientem, nie zatrzymujemy seansu, nie wzywamy policji. Jeżeli klient stanowczo nie chce się podporządkować naszym zasadom informujemy go, że w przypadku kontroli sanepidu to on ponosi odpowiedzialność za nieprzestrzeganie restrykcji'' - odpowiedziało Cinema City Poland. 

W odpowiedzi na zapytanie innego klienta CC podało: ''jedzenie przekąsek barowych jest dozwolone wyłącznie w specjalnie wyznaczonych strefach konsumpcji, zarówno w części biletowanej kina, jak i przed kasami. Można również kupić przekąski na wynos (dopłacając za torbę lub korzystając z własnej)''. 

Czytaj też: Obostrzenia w gastronomii i hotelach. Jak liczyć gości do limitu?

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

komentarze

 • Gość_1

  Bez sensu. Specjalnie wybieramy miejsce z ok. 2 metrowym odstępie a i tak nie pozwalają nam jeść. Dla dzieci kino to zabawa duży ekran i dobry popcorn. Lepiej by było żeby już zrobili tak jak w niektórych teatrach - co drugie miejsce wyłączone z użytku. Byłoby bezpieczniej. :(
 • Miłośnik kina

  Bez sensu. Specjalnie wybieramy miejsce z ok. 2 metrowym odstępie a i tak nie pozwalają nam jeść. Dla dzieci kino to zabawa duży ekran i dobry popcorn. Lepiej by było żeby już zrobili tak jak w niektórych teatrach - co drugie miejsce wyłączone z użytku. Byłoby bezpieczniej.
 • aga

  Były kiedyś czasy, kiedy jedzenie w kinie było po prostu brakiem kultury osobistej ... A ja uważam, że tak jest w dalszym ciągu
 • TMO

  Przestałem chodzić do kina przez wszechobecny smród popcornu, mlaskanie, siorbanie, szeleszczenie.
  To przestało być kino, a śmierdząca speluna.
 • AAA

  \"Jedzenie w kinach - sprzedajeż wyłącznie na wynos\" - czy ktoś weryfikuje teksty pod względem ortograficznym?
 • Gość

  W normalnym kraju konsumenci w trosce o swoje i innycb zdrowie zbojkotowaliby takie kina i nie opłacałoby im się zarabianie na obchodzeniu obostrzeń.
 • exelsior

  Ale kto patrzy na te masońskie gnioty, niedługo będą Ci mówić, w jakich godzinach możesz korzystać z kibla...jesteś głodny to jedź i nie patrz na okupanta, reżimy wszystkie upadły i ten też upadnie, pamiętaj, że jesteś wolnym człowiekiem...
 • Tomek

  Dożyłem czasów kiedy otaczający świat jest fikcją większą od niejednego filmu.
 • Gość

  mordercze nachosy