×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Od 1 stycznia minimalna stawka godzinowa wzrosła do 22,80 zł za godzinę. Ile wynosi minimalne wynagrodzenie?
Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło do 3490 zł. / fot. PTWP

Od 1 stycznia minimalna stawka godzinowa wzrosła do 22,80 zł za godzinę. Ile wynosi minimalne wynagrodzenie?

Autor: PAP Data: 03 stycznia 2023 10:52

Od 1 stycznia 2023 r. minimalna stawka godzinowa wzrosła do 22,80 zł za godzinę, a od 1 lipca wyniesie 23,50 za godzinę – przypomniał we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Ile wynosi obecnie minimalne wynagrodzenie za pracę?

Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło do 3490 zł. To pierwsza w tym roku podwyżka płacy minimalnej. Kolejną zaplanowano na lipiec. Świadczenia wyniosą wówczas 3600 zł.

Szef rządu we wpisie na Facebooku przypomniał, że wraz ze wzrostem płacy minimalnej wzrasta też minimalna stawka godzinowa.

"Od 1 stycznia 2023 minimalna stawka godzinowa wzrasta do 22,80 zł za godzinę, a od 1 lipca - do 23,50 za godzinę! Nigdy więcej głodowych pensji i stawek!" - napisał premier.

Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, jeżeli prognozowany na następny rok wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem wynosi co najmniej 105 proc. - ustala się dwa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej: od 1 stycznia i od 1 lipca.

Od nowego roku, wraz z płacą minimalną, wzrosną też inne świadczenia obliczane na jej podstawie, m.in. dodatek za pracę w nocy, wynagrodzenie za przestój i odprawa z tytułu zwolnień grupowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz