Partnerzy portalu
Ogródki gastronomiczne okiem prawnika Ogródki gastronomiczne od 15 maja okiem prawnika; fot. shutterstock

Ogródki gastronomiczne okiem prawnika

Autor: horecatrends.pl Data: 13 maja 2021 08:32

15 maja 2021 rusza gastronomia na świeżym powietrzu. Restauratorzy szykują już swoje ogródki na gości.  Jakie wymogi należy spełnić?

Jak tłumaczy Piotr Jankowski, radca prawny i autor  prawowgastronomii.pl, z dniem 6 maja 2021 r. w Dzienniku Ustaw pojawiło się Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

15 maja otwarcie ogródków restauracyjnych

- Restauratorzy mogą choć częściowo z nadzieją patrzeć w przyszłość, albowiem w rozporządzeniu wprowadzono możliwość prowadzenia działalności gastronomicznej w ogródkach gastronomicznych, które rozumiane są jako wyznaczone miejsce do sezonowego użytkowania dla celów gastronomicznych, co może nastąpić od dnia 15 maja 2021 r. Zatem po wielu miesiącach przymusowej przerwy w świadczeniu usług na miejscu w końcu będziemy mieli jej namiastkę - komentuje.

Działalność gastronomiczną w ogródku można otworzyć po uprzednim dopełnieniu w tym celu wszelkich formalności (np. uzyskanie zgody na zajęcie pasa ruchu drogowego).

Ogródki gastronomiczne ruszają w reżimie sanitarnym

- Oczywiście możliwość ta nie jest pozbawiona warunków, które należy spełnić, aby działalność nie była przedmiotem zainteresowania organów Sanepidu. Przede wszystkim, należy ją zorganizować tak, aby klienci zajmowali co drugi stolik. Odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m licząc od powierzchni stolika. W chwili obecnej, warunek ten obowiązuje do dnia 5 czerwca - precyzuje autor prawowgastronomii.pl.

Jego zdaniem rozporządzenie w sposób dość niejasny wprowadza obowiązek zakrywania ust i nosa przez personel oraz klientów.

- Z pewnością nie łatwe zadanie czeka pracowników gastronomii, którzy pracując przy obsłudze klienta muszą nosić zakrycie twarzy i ust przez cały czas. Klienci natomiast - co jest logiczną konsekwencją - powinni realizować ten obowiązek do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywane posiłki lub napoje. Analizując treść rozporządzenia można jednak dojść do wniosku, że powyższy obowiązek nie dotyczy ogródków gastronomicznych. Wyrażona obawa wywołana jest natomiast tym, że na internetowej stronie rządowej publikującej wytyczne dla branż wspomina się o obowiązku zakrywania ust, choć w rozporządzeniu zapis ten wydaje się dotyczyć zupełnie innej sytuacji. Dlatego też, mając na względzie, że organy administracji kierują się nie tylko przepisami prawa, ale również ich wykładnią dokonaną na stronach internetowych ustawodawcy bądź na konferencji prasowej - w celu uniknięcia zbędnych kontroli dość zasadnym byłaby realizacja i tego warunku - dodaje.

Franczyza

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz