Partnerzy portalu
Palikot pozywa Jana Śpiewaka. Czego się domaga?
Janusz Palikot pozywa Jana Śpiewaka. Domaga się dwóch rzeczy/ fot. mat. prasowe

Palikot pozywa Jana Śpiewaka. Czego się domaga?

Autor: AK Data: 08 września 2022 15:15

Zgodnie z zapowiedzią Palikot pozywa Jana Śpiewaka w oparciu o przepisy Kodeksu Cywilnego za naruszenie dóbr osobistych poprzez obraźliwe wpisy w mediach społecznościowych. Palikot oczekuje przeprosin i wpłaty 100 tys. zł w ramach zadośćuczynienia na WOŚP.

Janusz Palikot pozywa Jana Śpiewaka

Zgodnie z publiczną zapowiedzią Janusz Palikot 8 września pozwał Jana Śpiewaka w oparciu o przepisy Kodeksu Cywilnego za naruszenie dóbr osobistych poprzez obraźliwe wpisy na mediach społecznościowych. Palikot oczekuje przeprosin i wpłaty 100 tys. zł w ramach zadośćuczynienia na WOŚP.

Jednym z najważniejszych dóbr osobistych przysługujących każdemu człowiekowi jest jego cześć, wymieniona bezpośrednio w art. 23 k.c. Praktyka orzecznicza przyjmuje, że dobro to obejmuje dwa aspekty – godność osobistą (cześć wewnętrzna) oraz dobre imię (cześć zewnętrzna). Godność osobista to inaczej honor, przekonanie o własnej wartości i oczekiwanie szacunku ze strony innych ludzi. Z kolei dobre imię można określić jako reputację, szacunek otoczenia, dobrą opinię, obraz danej osoby w oczach osób trzecich.

Jan Śpiewak naruszył dobra Palikota?

W ocenie pełnomocników Janusza Palikota - adwokata Piotra Wasilewskiego i radczyni prawnej Małgorzaty Soppa-Garsteckiej - wpisy Jana Śpiewaka w mediach społecznościowych można zakwalifikować jako naruszenia zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej czci Janusza Palikota. Chodzi o wpisy zawierające następujące frazy (podkreślenia własne):

„Kiedy wreszcie prokuratura zabierze się za tego bandytę Palikota i nielegalne reklamy alkoholi w internecie?”

„Złożyłem zawiadomienie do @PK_GOV_PL na Palikota i Wojewódzkiego o możliwości popełnienia przez nich przestępstwa z art. 452 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Od miesięcy ta dwójka arcypatusów łamie prawo reklamując wódkę w internecie.”

Nazywanie kogoś „bandytą”, „arcypatusem” lub „patusem” stanowi bezpośrednie naruszenie godności, niezależnie od motywów przyświecających działaniom Jana Śpiewaka, mających stanowić usprawiedliwienie do bezpodstawnego obrażania drugiego człowieka - informują prawnicy Palikota.

Więcej czytaj na portalspozywczy.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz