Partnerzy portalu
Paszport covidowy ingeruje w prywatność całkiem legalnie "W tych okolicznościach nie ma potrzeby polegania na zgodzie osób fizycznych"; fot. shutterstock

Paszport covidowy ingeruje w prywatność całkiem legalnie

Autor: PAP Data: 08 czerwca 2021 08:30

Udostępniana na granicy informacja o szczepieniu nie łamie RODO i nie wymaga zgody obywatela - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Choć zwolennicy dowolności szczepień przeciw Covid-19 przekonywali, że paszporty covidowe ujawniają dane wrażliwe dotyczące zdrowia i mogą naruszać rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady o ochronie danych osobowych (RODO), prawnicy i instytucje twierdzą, że wymóg okazania świadectwa zaszczepienia nie narusza prawa - podaje "Rz".

Paszport szczepionkowy a prawo

"W tych okolicznościach nie ma potrzeby polegania na zgodzie osób fizycznych" - informuje rzecznik Urzędu Ochrony Danych Osobowych Adam Sanocki, cytowany przez "Rz".

Z kolei Jakub Gołąb z biura rzecznika praw pacjenta dodaje, że choć RODO w art. 9 ust. 1 zabrania przetwarzania danych dotyczących m.in. stanu zdrowia, nie jest to jednak zasada bezwzględna. "Można je przetwarzać bez zgody danej osoby, gdy jest to niezbędne z punktu widzenia interesu publicznego w dziedzinie zdrowia publicznego, tj. ochrona przed poważnymi transgranicznymi zagrożeniami zdrowotnymi lub zapewnienie wysokich standardów jakości i bezpieczeństwa opieki zdrowotnej" - mówi. 

Franczyza

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz