Obniżone do 30 proc. limity nie dotyczą zaszczepionych przeciw Covid-19. Dowód zaszczepienia - kod QR Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) można sprawdzić za pomocą aplikacji Skaner Certyfikatów Covid.
Nowe limity obowiązują m.in. w restauracjach i hotelach od 15 grudnia. Rozporządzenie obniża obłożenie obiektu do 30 proc. - do limitu nie wylicza się osób zaszczepionych przeciw Covid-19.
Jak sprawdzić, czy kod QR Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) jest ważny i należy do osoby, która go okazuje? ''Paszport covidowy'' można sprawdzić używając bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia - Skaner Certyfikatów Covid.
Za jej pomocą można zeskanować kod QR, który gość restauracji czy hotelu pokaże na urządzeniu mobilnym lub wydruku.
Skaner Certyfikatów Covid pokazuje też podstawowe dane o właścicielu kodu QR, w tym imiona, nazwisko, datę urodzenia oraz unikalny identyfikator certyfikatu, aby można było sprawdzić, czy kod należy do osoby, która go okazuje. Dane nie są zapisywane na urządzeniu skanującym.
Aplikacja Skaner Certyfikatów Covid znajduje się w AppStore i Google Play.
Unijny Certyfikat COVID (UCC) dostaje ktoś, kto:
- otrzymał przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (kraje UE same decydują, czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki w przypadki dwudawkowej szczepionki; w Polsce wymagane jest pełne zaszczepienie);
- otrzymał negatywny wynik testu PCR lub antygenowego na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu w Polsce to 48 h);
- wyzdrowiał po COVID-19 (jego UCC będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).
W Polsce Unijny Certyfikat Covid ważny jest rok czasu od momentu przyjęcia pełnej dawki szczepienia po 14-dniowym okresie uzyskania odporności, w przypadku ozdrowieńców do 180 dni od pozytywnego wyniku testu, a w przypadku negatywnego wyniku testu - 48 h.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.