Partnerzy portalu
Paszporty szczepionkowe: Polska jednak dołączyła Paszporty szczepionkowe z kodem QR jeszcze przed wakacjami?

Paszporty szczepionkowe: Polska jednak dołączyła

Autor: horecatrends/Rzeczpospolita/PAP Data: 14 maja 2021 09:54

Paszporty szczepionkowe jeszcze przed wakacjami? Kraje UE testują system informatyczny umożliwiający zaszczepionym podróżowanie. Polska wysłała zgłoszenie o gotowości do integracji w tym systemie.

  • Polska wysłała zgłoszenie o gotowości do integracji w systemie paszportów covidowych umożliwiających swobodne podróżowanie osobom zaszczepionym
  • Każdy obywatel będzie okazywał unikalny kod QR
  • Komisja chce, by system był gotowy już 1 czerwca

"Rzeczpospolita" poinformowała, że testy mają trwać dwa tygodnie.  Trwają oczekiwania na testy integracji z systemem centralnym dla wszystkich państw UE.

Paszporty szczepionkowe z kodem QR

Tzw. paszporty covidowe mają pozwolić od wakacji osobom zaszczepionym swobodnie podróżować po krajach Unii Europejskiej, a może także poza nią. System będzie weryfikował autentyczność wygenerowanego dla każdego obywatela unikalnego kodu QR. Według "Rzeczpospolitej" komisja chce, by system był gotowy już 1 czerwca.

Każdy kraj, który wejdzie do systemu, najpierw sam musi się do niego prawnie i technicznie przygotować. Jak zapewniło "Rz" Ministerstwo Zdrowia, Polska spełniała te wymogi i w maju zgłosiła gotowość.

Europosłowie chcą, by zaświadczenia potwierdzające prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie podczas pandemii obowiązywały nie dłużej niż 12 miesięcy.

"Zielony certyfikat" w połowie czerwca

- Niewykluczone, że w połowie czerwca będzie gotowy, a po 21 czerwca uruchomiony system związany z tzw. zielonym certyfikatem umożliwiającym podróżowanie po krajach UE, do którego przystąpi także Polska - powiedział  wiceszef MRPiT Andrzej Gut-Mostowy.

Według roboczych ustaleń na poziomie europejskim, "w połowie czerwca miałby być gotowy pod względem technologicznym cały system związany z certyfikatami we wszystkich krajach UE, tak aby 21 czerwca można byłoby go uruchomić".

"Polska zgłosiła swój akces, jesteśmy gotowi, by w połowie czerwca nasz kraj znalazł się w gronie tych państw UE, które wspólnie podejmą decyzje związane z respektowaniem zielonego certyfikatu" - wskazał wiceminister rozwoju, pracy i technologii, który uczestniczył w piątkowym spotkaniu ministrów turystyki Unii Europejskiej.

"Dzisiejsze spotkanie min. ds. turystyki UE poświęcone było dyskusjom nad strategią rozwoju turystyki na lata 2030-2050 w wymiarze społecznym, ekonomicznym i ekologicznym" - powiedział. Dodał, że pojawiły się ważne wątki związane z bieżącymi problemami, przed którymi stoi turystyka w UE. "Chodzi o tzw. cyfrowy, zielony certyfikat - dokument ułatwiający podróżowanie: fakt zaszczepienia przeciw COVID, przebycia choroby, a także posiadania aktualnego testu" - mówił.

Paszporty covidowe budzą sprzeciw

 Tymczasem, jak podaje kancelaria Lega Artis, Komitet Nadzwyczajny WHO ds. Międzynarodowych standardów zdrowotnych oficjalnie zalecił rządom unikanie wprowadzania obowiązkowych paszportów szczepionek.

- W szczególności komitet zalecił rządom, aby nie wymagały dowodu szczepienia jako warunku wjazdu, biorąc pod uwagę ograniczone (choć rosnące) dowody na skuteczność szczepionek w ograniczaniu przenoszenia i utrzymującą się nierówność w globalnej dystrybucji szczepionek. Państwa-Strony są zdecydowanie zachęcane do uznania, że ​​wymogi dowodu szczepień mogą pogłębiać nierówności i promować zróżnicowaną swobodę przemieszczania się - czytamy na blogu kancelarii Lega Artis.

Franczyza

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz